Er det muligt at skimme den hjemmelavede hytteost i sig selv?

Spørgsmål

Hvis ja, hvordan man laver det så det ikke er fedt, til babymad.

  • Lokke
  • * Fællesskabsregler
  • Af
  • Fysisk udvikling
  • Kunstig fodring
  • Første vanskeligheder (usædvanlig adfærd og fænomener)
  • Mode
  • Hudpleje og badning
  • Vaccinationer og mantoux
  • Medicin og vitaminer
  • Børnelæge (højde, vægt)

Brugerkommentarer

Jeg har ikke min egen cottage cheese, jeg giver et købt emne uden tilsætningsstoffer.

det er bedre at give børn, synes jeg. og det handler ikke om fedtindholdet, men om de mikroorganismer, der er i cottage cheese uden særlig forarbejdning. hvis en voksnes krop håndterer noget, så kan barnet få alvorlige konsekvenser. personligt ville jeg ikke tør give

Jeg vidste ikke noget om mikroorganismer.

På ingen måde er det bedre at købe fedtfri.

Og tidligt på 6 måneder. Bedre med 9 cottage cheese

og jeg købte cottage cheese + æble fra 6 måneder skrevet. De brister med et brag, så jeg vil selv gøre det, men købe hjemmelavet hytteost, og den er fed, jeg stoler ikke på butikken.

Hele sandheden om hytteostens fedtindhold

I butikshylderne kan du finde hytteost med varierende grader af fedtindhold, endda nul. Hvordan man ikke skal forveksles med valget og købe et virkelig sundt og velsmagende produkt. Jeg forsøgte at finde ud af, hvordan fedtindholdet i hytteost påvirker dets nyttige kvaliteter, kalorieindhold og balancen mellem bju. Lad os dvæle ved, hvilken hytteost der er bedst til hvilke retter.

Fedtindhold i hytteost - hvad sker der?

Efter mængden af ​​fedt i 100 g af produktet er hytteost opdelt i flere typer:

  • fedt - fra 18%
  • fed - fra 9%
  • fedtfattig - mindre end 8%
  • diæt - 5%
  • fedtfri - mindre end 1,8%.

Hvor meget fedt der er i hytteost afhænger af råmaterialet - mælk. I industriel produktion anvendes kun pasteuriseret mælk fra en flok køer til at fremstille cottage cheese. Det stabiliseres for at opnå det ønskede fedtindhold.

Hos mejerivirksomheder bruges mælk til at fremstille cottage cheese:

  • hel;
  • normaliseret
  • fedtfri;
  • restaureret;
  • deres blandinger.

Hjemmelavet ostemasse er som regel et produkt fra en eller to køer fra mælk, hvis fedtindhold ikke er kunstigt stabiliseret af nogen. Det vil sige, det er meget vanskeligt at sige, hvor meget fedt der er i en eller anden hytteost, selv fra den samme ko. Desuden fremstiller hver husmor hytteost på sin egen måde - nogen bruger sødmælk, nogen samler fløde, mange fører endda mælk gennem en separator og får et næsten fedtfrit grundlag til at fremstille gærede mælkeprodukter.

Sådan finder du ud af mængden af ​​fedt

Hvis produktet blev købt i en butik, kan oplysningerne på pakken stole på. Producenter lyver normalt ikke om fedtindhold.

Fedtindholdet i den færdige hytteost, der købes på markedet, kan kun bestemmes af øje og smag. For at være ærlig kan jeg ikke engang forestille mig, hvordan dette kan gøres. Mange elskere af mejeriprodukter på markedet siger, at de vurderer visuelt - af de mange typer hytteost på markedet vil den letteste være mindst fedt. Men dette forudsættes, at der ikke blev tilføjet noget til det for farven..

Men hvis du selv vil tilberede ostemassen, kan du bestemme denne indikator ved at indstille fedtindholdet i mælk.

Den enkleste metode, der kræver et 120-150 mm rør (eller tag et tyndt højt glas), er ret logisk:

  1. Hæld 10 centimeter mælk i karret, sæt et mærke.
  2. Lad det være i 12 timer. I løbet af denne tid vil mælkefedt samles på toppen.
  3. Mål tykkelsen på den adskilte creme med en lineal. En millimeter creme svarer til en procent fedt.

Hvis du ikke har hjemmelavet mælk, men købt mælk, behøver du ikke tage nogen af ​​disse målinger - alt er skrevet på pakken.

Så fedtet i mælken er beregnet, nu finder vi ud af, hvor meget fedt der vil være i hytteost lavet af denne mælk. Her er der forresten fremragende enkle opskrifter til brændt ostemasse. Lad os sige, at mælken, hvorfra du beslutter dig for at fremstille ostemasse, har et fedtindhold på 5%.

Fra 1 liter mælk (ca. 1 kg eller 1000 gram) blev 200 g hytteost opnået. Del 1000 med 200, og multiplicer derefter resultatet med 5. Som et resultat er fedtindholdet i den resulterende ostemasse 25%.

For at få et produkt med et lavere fedtindhold skal du tage henholdsvis mindre fedtmælk..

Metoder til fremstilling af hytteost

Der er to hovedmetoder til fremstilling af hytteost - sur og syreløbe.

Først dannes ostemarken som et resultat af mælkesyrefermentering. Sådan fremstilles normalt klassiske sorter.

For det andet, ud over starterkulturen, tilsættes osteløbe og calciumchlorid til mælken, hvilket fremskynder dannelsen af ​​en blodprop og stimulerer den hurtige adskillelse af valle.

For nylig er en separat metode til fremstilling af fed og fede sorter blevet populær. Det ligger i det faktum, at creme tilsættes til fedtfattig hytteost i den mængde, der er nødvendig for at opnå hytteost med det ønskede fedtindhold - 9% eller 18%.

Derhjemme koges hytteost normalt surt uden opvarmning og med opvarmning.

Mælk gæres først under påvirkning af bakterier i den. Og så læner man sig enten tilbage for at adskille valle eller varmes først op og læner sig derefter tilbage.

I øvrigt! Du kan fremskynde processen med at fermentere mælk ved at tilføje et par spiseskefulde af ethvert gæret mejeriprodukt, kvass eller et par skorper sort brød.

I nogle områder anvendes syre-løbe-metoden til fremstilling af hytteost traditionelt. For at gøre dette hældes mælk i den vaskede mave på et får eller en ged, der hænges ud i solen. Regelmæssigt rystes det eller bankes på den med en pind. Efter et stykke tid ekstraheres hytteost eller osteløbeost fra osteløbet.

Hvilken hytteost er sundere

Indtil nu siger nogle ernæringseksperter, at surmælk med lavt fedtindhold eller lavt fedtindhold er mere nyttigt. Men er det? Ja, fedt hytteost er mere kalorieindhold, men samtidig indeholder den mange nyttige stoffer, der er fraværende i fedtfri.

Så hvis vi går ud fra antallet af kalorier, er fedtfattig cottage cheese ude af konkurrence, men hvad angår de komplekse fordele ved et sådant produkt, er det meget tvivlsomt.

Tabel: Indholdet af næringsstoffer i hytteost med forskellig fedtindhold (data hentet fra Wikipedia)

NavnFedFremhævetFedtfriKost
Fedt0,180,090,0060,11
Protein0,140,1670,180,16
Kulhydrater0,0130,0130,0150,01
Aske0,010,010,0120,01
Natrium (mg)41414441
Kalium (mg)112112115112
Calcium (mg)150164176160
Magnesium (mg)23232423
Fosfor (mg)217220224-
Jern (mg)0,40,40,30,3
A-vitamin (mg)0,10,05-0,06
β-caroten (mg)0,060,03-0,03
B-vitamin1 (mg)0,30,270,250,27
B-vitamin2 (mg)0,30,270,250,27
C-vitamin (mg)0,50,50,50,5
PP-vitamin (mg)0,30,40,640,4
E-vitamin (mg)0,38---
B-vitamin12 (mcg)1.0---
Folinsyre (mcg)35,0---
Zink (mcg)394---
Kobber (mcg)74---
Fluor (mcg)32---
Energiværdi (kcal / kg)226015608601700

Fed hytteost indeholder flere mikro- og makroelementer, men det tager længere tid at fordøje og er mere kalorieindhold. Derfor anbefales det ikke at medtage det i kosten til små børn, ældre og dem, der har fordøjelsesproblemer og gastrointestinale sygdomme..

Fedtfattig hytteost er elsket af slankekure og atleter. Men dens sammensætning er udtømt. Det vil sige en person, der sidder på en slags ostemassediet, for eksempel Maggi, der vælger et fedtfattigt produkt, fratager bevidst sig selv mange vitaminer!

Som sædvanligt er det bedre at overholde den gyldne middelværdi i ernæring, så ni procent hytteost passer til de fleste forbrugere - der er få kalorier i den, næsten al nytten bevares. Også dens fordel er alsidigheden af ​​kulinarisk brug - ikke for hver skål kan du tage hytteost.

Anvendes til madlavning afhængigt af fedtindhold

Hver ostemadret kræver en bestemt ostemasse. Desuden skal du ikke kun fokusere på antallet af fedt, men også på konsistensen.

Dybest set, jo fadere ostemassen, jo blødere, mere plastik er den, og den fedtfri har en smuldrende struktur og lidt tør..

Til gryderetter og manniks er det bedre at bruge ostemasse inden for 5-18 procent af fedtindholdet og plaststrukturen.

Til ostekager prøver jeg personligt at vælge mere fede, men ikke for våde cottage cheese. Ellers skal der tilsættes mange andre komponenter til den tørre, f.eks. Æg. Og hvis denne ingrediens er for våd, skal du lægge en større mængde mel i, som ikke skal være for meget i ostekagerne, så ostemassesmagen ikke tilstoppes, og den delikate struktur af de færdige ostekager ikke forringes. Jeg kan rådgive opskriften på ostekager, eller rettere - 2 (en af ​​dem er diæt), som altid opnås - her.

Fed hytteost er også god til bagning af ostekager og andre kager, både åbne og lukkede..

Hvis hytteostens holdbarhed er ved at være afsluttet, er det bedre at lægge den i dejen og ikke i fyldet, inklusive gryderet.

Det er bedre ikke at bruge et fedtfattigt produkt til klassisk madlavning. Selvom der er specielle samlinger af opskrifter med det på Internettet, viser det sig ved omhyggelig undersøgelse, at fedtindholdet stiger yderligere - ved hjælp af æg, creme fraiche, smør eller (oftere) vegetabilsk olie. I nogle opskrifter vises mayonnaise overhovedet. Så hvorfor splitte? Det er bedst at tage et produkt med højere fedtindhold med det samme. Det vil være mere nyttigt.

Hvis vi taler om diætopskrifter, kan du tage fedtfattigt, men igen i fedtfattig hytteost ud over et reduceret antal kalorier reduceres også indholdet af nyttige næringsstoffer. Jeg tror, ​​at hytteost med et lavt fedtindhold, for eksempel 5%, passer ind i enhver diætmenu.

Mængden af ​​fedt i ostemassen er et vigtigt punkt at være opmærksom på, når du vælger dette produkt. Uanset om du skal bruge den frisk eller til tilberedning af forskellige retter.

Jeg er Mikhail, ejeren af ​​dette websted. Jeg elsker at lave mad, jeg har en tilsvarende uddannelse - en madteknolog (her er mere detaljerede oplysninger). Sandt nok arbejder jeg inden for et andet felt, men jeg nyder at gøre det, jeg elsker i min fritid. Alle derhjemme kan lide det, især min kone))) Jeg har også været vegetar i flere år, så siden har så mange opskrifter fra cottage cheese uden æg.

Sådan skummer du cottage cheese for vægttab?

Fordelene ved hytteost med lavt fedtindhold i vægttab bekræftes af adskillige undersøgelser. For det første er dette produkt rig på vitaminer og mineraler. Ud over det velkendte calcium indeholder det fosfor såvel som magnesium og kalium, hvis anvendelse simpelthen er nødvendig for at alle kroppens systemer fungerer korrekt.

B-vitamin og mælkeprotein hjælper med at fikse brusk og knoglevæv og forhindrer derved forekomsten af ​​sygdomme som osteoporose og åreforkalkning. For det andet absorberes fedtfattig hytteost let af kroppen, og dens kalorieindhold er kun 110 kalorier pr. 100 gram. Ved hjælp af dette produkt kan du diversificere kostbordet markant ved at inkludere ostekager, gryderetter, dumplings eller andre retter i menuen.

I industrielle omgivelser er sådan hytteost lavet af skummetmælk. For det første gennemgår den varmebehandling - pasteurisering. Derefter tilsættes nyttig mikroflora til den tilberedte mælk, anbragt i specielle kedler, så gæringsprocessen begynder. Som et resultat af denne proces bliver mælk til ostemasse. På dette tidspunkt kræves maksimal opmærksomhed på alle detaljer, fordi det færdige produkts smag afhænger af temperaturen i kedlen, med hvilken hastighed operatøren vil blande den resulterende masse. Derefter hældes valle ud, og den resulterende ostemasse føres langs transportlinjen og pakkes i specielle celler. I løbet af de næste 3-4 timer placeres produktet i køleskab. Denne teknologi betragtes som den mest miljøvenlige, da det takket være det er muligt at bevare den maksimale mængde næringsstoffer i ostemassen og opnå en rig smag..

Mange tilhængere af hjemmelavet mad ville være interesseret i at vide, hvordan man laver fedtfattig hytteost alene, og hvilke regler der skal følges for at få en sund godbid fra almindelig mælk. Hvis du tager processen ansvarligt, vil det produkt, der fremstilles derhjemme, have en behagelig smag og delikat struktur. Det vigtigste at huske er, at alle ingredienser skal være friske, og deres sammensætning og modtagelsesbetingelser bør ikke give anledning til tvivl. Derudover bør holdbarheden af ​​naturlig ostemasse ikke overstige tre dage. Produkt, der opbevares i mere end 72 timer, skal varmebehandles.

Som i industriel produktion skal mælk med lavt fedtindhold bruges til at fremstille hjemmelavet skummet ostemasse. Hvis det ikke var muligt at finde sådan mælk, kan almindelig mælk bruges. I dette tilfælde er det nødvendigt at sætte det i køleskabet i flere timer og derefter fjerne den dannede creme ovenpå. Derefter skal mælken koges og derefter hurtigt afkøles ved at smide panden ned i en beholder med koldt vand. Den næste fase er gæring. For at gøre dette skal du tilføje yoghurt eller creme fraiche til varm mælk under konstant omrøring. Mængden af ​​startkultur skal være 5% af det samlede mælkevolumen. Indholdet af gryden skal blandes forsigtigt og placeres på et varmt sted, der tidligere er lukket med et låg. Efter et par timer skulle der dannes en tæt blodprop. Det skal overføres til et dørslag dækket med gaze og vente på, at serumet helt stopper med at separere. Den færdige ostemasse skal anbringes i køleskabet. Fedtfattig hytteost kan også fås på en lettere måde. For at gøre dette skal du købe fedtfattig kefir og lægge en pose eller pakke i fryseren i 6-8 timer. Det frosne stykke skal lægges i cheesecloth, anbringes i et dørslag og vente på, at valle dræner helt. Ostemassen opnået på denne måde vil have en meget delikat konsistens..

Det er almindeligt antaget blandt økonomiske husmødre, at hjemmelavet hytteost er nemmest at fremstille af surmælk. Vi må dog ikke glemme, at et sådant ostemasseprodukt i nogle tilfælde kan forårsage forgiftning. På grund af de særlige egenskaber ved dets produktion eller opbevaring forekommer bakterier, der er skadelige for kroppen undertiden i surmælk. Derfor vil de også være indeholdt i hytteost lavet af den. Derfor er det bedre for folk med hyppige lidelser i fordøjelsessystemet at afvise denne metode..

Ganske ofte stiller tilhængere af en sund diæt sig selv spørgsmålet: "Hvordan defatere hytteost købt i en butik?" Der er faktisk ingen tekniske måder at reducere fedtindholdet i den færdige hytteost på, men du kan stadig finde en vej ud. Som regel bruger mange elskere af gærede mejeriprodukter forskellige tilsætningsstoffer til madlavning: sukker, syltetøj, syltetøj, creme fraiche osv. For at en yndlingsdelikatesse ikke skal skade figuren er det nødvendigt at forbruge cottage cheese i sin oprindelige form så ofte som muligt og undgå at tilføje sød eller fedtholdige fødevarer. Naturligvis vil smagen være anderledes, men det vil kun gavne kroppen. Derudover kan du blot reducere delstørrelserne, og i stedet for 200 gram fedtfattig hytteost skal du spise 100 gram regelmæssig.

En anden god måde at fremskynde processen med at tabe sig er at fremstille cottage cheese og frugtdesserter. Ananas og grapefrugter er perfekte til disse formål. Ananas indeholder bromelain, en enzymgruppe, der nedbryder fedt og proteiner. Grapefrugt er god, fordi det har en positiv effekt på niveauet af insulin i blodet, som processerne med fedtforbrænding er direkte afhængige af og også aktiverer stofskiftet i kroppen. For at forberede en sund dessert er det nok at skære frugten i skiver og blande dem med cottage cheese. Ved hjælp af sådanne retter kan du markant diversificere diætmenuen og periodisk forkæle dig selv med forbruget af fedtfri surmælksprodukter.

Således for dem, der fører en sund livsstil og ønsker at opretholde en fit figur i mange år, bør fedtfri cottage cheese blive en af ​​de vigtigste retter i den daglige diæt. Eksperimenterer med forskellige metoder til fremstilling af det, kan du oprette din egen unikke opskrift på ostemasse delikatesse.

Det handler kun om mælk og.

Min blog handler om forarbejdning af mejeriprodukter og andre landbrugsprodukter, opbevaring af kæledyr, dyrkning af planter i haven. Også for dig er opskrifter på mine yndlings kager, bagværk, rundstykker og meget mere

Abonner på denne blog

Nyhedsbrev

Søg i denne blog

DIY lav-fedtfattig og fedtfattig cottage cheese

  • Madlavning af cottage cheese fra skummetmælk derhjemme
  • Temperaturområde til opvarmning af hjemmefedtfri hytteost
  • Fremstilling af halvfedt hytteost af blæst mælk
  • Fedtfattig hytteost fra sødmælk
Derhjemme kan du lave hytteost af hjemmelavet mælk:
  • med nul fedt fra skummetmælk;
  • fed fra skummetmælk blandet med sødmælk;
  • sødmælk med lavt fedtindhold.
Surhedsgraden og strukturen på hjemmelavet hytteost med lavt fedtindhold varierer afhængigt af betingelserne for forsuring af skummetmælk / sødmælk, metoden og temperaturforholdene, når ostemassen er optøet.

Madlavning af cottage cheese fra skummetmælk derhjemme

Temperaturområde til opvarmning af hjemmefedtfri hytteost

Fremstilling af halvfedt hytteost af blæst mælk

Fedtfattig cottage cheese fra sødmælk

  • Få linket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • E-mail
  • Andre applikationer
  • Få linket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • E-mail
  • Andre applikationer

Kommentarer

Afsender en kommentar

Populære indlæg fra denne blog

DIY hjemmelavet creme fraiche

  • Få linket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • E-mail
  • Andre applikationer

Valg af hjemmelavet mælk

  • Få linket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • E-mail
  • Andre applikationer

Fed hjemmelavet hytteost ved opvarmning af hjemmelavet mælk af høj kvalitet

Hej venner! I dag vil jeg fortælle dig, hvordan du laver hjemmelavet hytteost af sødmælk, og jeg vil afsløre alle finesser i hvert trin..
Det endelige produkts udseende, konsistens og smag afhænger af fremgangsmåden til tilberedning og overholdelse af temperaturforholdene..
I artiklen:

Fedtindhold i hjemmelavet hytteost Fermentering af mælk til hytteost med højt fedtindhold Bestemmelse af ostemassens beredskab Hvor lang tid tager det at varme ostemassen op, når man laver hjemmelavet ostemasse Intensitet ved opvarmning ved tilberedning af hjemmelavet ostemasse Hvor lang tid tager det at varme ostemassen op, når man fremstiller hjemmelavet ostemasse Tegn på beredskab af hjemmelavet hytteost Mellemfedt hjemmelavet ostemasse? spis fedt, halvfedt eller fedtfattig cottage cheese.
Fedtindhold i hjemmelavet cottage cheese Mængden af ​​fedt i cottage cheese afhænger af fedtindholdet i mælken. Men tro ikke, at meget fed mælk nødvendigvis vil producere meget fed fed cottage cheese, og mindre fed mælk vil producere mindre...

Hvordan man laver fedtfattig cottage cheese derhjemme

Hytteost med et minimalt fedtindhold anbefales til folk, der går i sport, holder sig i form eller prøver at tabe sig. Proteinerne i produktet er involveret i dannelsen af ​​muskelfibre. Og calcium styrker knoglerne og det kardiovaskulære system og beskytter mod åreforkalkning og knogleskørhed. Diæt hytteost sælges i ethvert supermarked, men en hjemmelavet version lavet med egne hænder er meget sundere end en købt.

Indkøb af råvarer

Produktet med lavt kalorieindhold er fremstillet af skummetmælk. På fabrikker varmebehandles råmaterialer, og derefter føres de gennem et apparat, hvormed cremen skilles. Sådan opnås grundlaget for ostemassen..

De arbejder forskelligt derhjemme. Hvis mælken ikke er købt, men naturlig, købt på markedet, skal den gennemgå pasteurisering. Emnet opvarmes til 80-90 grader. E. coli og bakterier dræbes kun ved høje temperaturer. Et stykke rugbrød eller en crouton anbringes i varm mælk. Tilsætningsstoffet starter gæringsprocessen og fremskynder forsuring af råmaterialer.

Hjemmelavet kefir placeres i køleskabet i 8-12 timer. Ved lave temperaturer adskilles cremen fra råmaterialet. Der dannes en gullig eller cremet skorpe, som fjernes forsigtigt med en ske. Råmaterialer til fremstilling af diæt cottage cheese er klar.

Selvfølgelig tager processen 2 til 4 dage. Det er lettere at købe færdiglavet skummetmælk eller kefir. Disse produkter behøver ikke infunderes eller pasteuriseres. Det er nok at hælde i en gryde, varme den op og tilføje de komponenter, der adskiller valle fra ostemassen.

Tidskrævende proces

Folk, der kun vil forbruge naturlige fødevarer, skal købe en tunge bund. Det er i en sådan skål, at det er mest bekvemt at tilberede fedtfattig hytteost. Surmælken, adskilt fra fløden, hældes i en beholder og sættes på svag varme. Du kan også bruge et dampbad. Hytteost viser sig at være øm og smuldrende.

Hvordan forstå, at gærede mælkeråvarer er klar? En stor hvid eller cremefarvet klump dannes, som begynder at adskille sig fra serumet alene. Arbejdsemnet sættes på en langsom brand, fordi den sarte masse krøller op og bliver sej som for stykker gummi ved for høj temperatur.

Hjemmelavet kefir omrøres med jævne mellemrum, så hytteosten adskiller sig bedre fra den flydende base. Når valle bliver gennemsigtig, og de små flager bliver til store klumper, filtreres arbejdsemnet. Dæk dørslagene med ren gaze, foldet 3-5 gange, og hæld massen langsomt i en beholder. Hvis der er brug for valle til tilberedning af okroshka eller andre retter, anbringes en gryde under maskeretten.

Stoffet, der indeholder ostemassen, er bundet og hængt på en hane eller en pind, der er placeret over vasken. Massen efterlades i 3-4 timer for at dræne den resterende væske. Hvis du har brug for et tørt og sprødt produkt, efterlades arbejdsemnet i et dørslag, dækket med plastfolie eller en plastikpose, og en presse placeres ovenpå.

Hurtig mulighed

Piger, der kun vil forbruge frisk hytteost, har brug for en mikrobølgeovn. Sur skummetmælk opbevares i køleskabet i 3 til 5 dage. Du kan forberede en stor krukke med naturlige råvarer og dele den i flere dele.

For at få en portion frisk hytteost skal du hælde kefiren i en glasbeholder, dække den med et låg af samme materiale og sende den til mikrobølgeovnen. Tænd for den maksimale temperatur, og indstil timeren til 2-3 minutter. Dette er nok til, at surmælken hælder sig og adskilles fra valle. Det eneste, der er tilbage, er at silge hytteosten med gaze eller et dørslag med fine celler, krydre med stykker frisk frugt og server til morgenmad eller frokost.

Metoder med købt mælk

Det er sværere at fremstille et diætprodukt ud fra købte råvarer end fra naturlige. Pakket mælk indeholder tilsætningsstoffer, der øger holdbarheden. De hæmmer processen med gæring og forsuring af emnet..

Der er to måder at få hytteost fra købte råvarer. For den første mulighed skal du bruge en gryde og noget fedtfattig yoghurt eller kefir. Produktet indeholder mælkesyrebakterier, der hjælper med at nedbryde massen i valle og hytteost.

Sæt gryden med mælk på svag varme. Når produktets temperatur når 60-70 grader, hældes yoghurt eller kefir i den. Til 1 liter base, 100-150 ml startkultur. Nogle husmødre bruger creme fraiche, men et fedtholdigt tilsætningsstof øger kalorieindholdet i cottage cheese med 10-15%.

Massen omrøres med en plastik- eller træske. Gradvist begynder mælken at krumme sig. Hytteost, adskilt fra valle, filtreres med et dørslag og gaze. Klemt på samme måde som et produkt fra naturlig mælk.

Den anden mulighed er velegnet til folk, der på grund af konstante kostvaner og tørring ikke har nok calcium. Du får brug for en base - frisk skummetmælk. Og flydende calciumchlorid, der købes på apoteket. Gryden med råmaterialerne placeres i et dampbad og ventes, indtil drikken bliver varm. Produktet omrøres med en træske, og præparatet hældes ud. For 1 liter pasteuriseret mælk har du brug for en ampul calciumchlorid.

Emnet fortsætter med at røre, indtil de små flager samles i en stor klump. Indholdet af gryden hældes i et dørslag dækket med gaze. Hytteosten efterlades under pres i 2-3 timer. Serveres med tørrede frugter, nødder eller urter og grøntsager.

Kefir startkultur

Unge husmødre formår ikke altid at tilberede øm og smuldret hytteost. Det er nok at fjerne emnet fra ovnen 5 minutter senere, end det burde, og produktet bliver hårdt og gummiagtigt. Naturligvis vil en sådan ingrediens fremstille lækre ostekager eller gryderetter, men du kan ikke servere den til morgenmad i sin rene form..

For ikke at forkæle hytteosten kan du bruge opskriften med kefir eller yoghurt surdej. Du skal bruge en fedtfri komponent, der ikke indeholder sødestoffer eller smagsstoffer. Og også pasteuriseret eller naturlig mælk.

Du kan lave øm og luftig ost til sandwich og sunde desserter af usødet yoghurt eller kefir. Køb et fedtfrit produkt. Det er bedre, at emballagen er pap. Kefir placeres i fryseren i 5-6 timer, og vent, indtil emnet er helt størknet. Skær pakken og hæld surmælkklumpen i osteklud. Hæng over en vask, og lad den stå i 4-7 timer. I løbet af denne periode smelter kefir, og den overskydende væske drænes. Kun luftmassen forbliver. Det anbefales at tilføje stykker ananas eller grapefrugt til den. Frugter indeholder stoffer, der udløser stofskifte og nedbryder kropsfedt.

Fedtfattig hytteost er lavet af pasteuriseret og naturlig mælk samt kefir. Emnet er varmebehandlet, blandet med startkulturer og frosset. Det resulterende produkt bruges til fremstilling af ostekager, diætkager og gryderetter, salater og sandwicher. 100 g hjemmelavet fedtfattig hytteost indeholder kun 100 kcal, så retter lavet af en sådan komponent er lette og egnede selv for folk, der drømmer om at tabe et par pund.

SÅDAN KOGES LAVT Fedt hytteost

I denne artikel vil vi fortælle dig om egenskaberne ved fedtfattig hytteost, hvem der skal bruge dette produkt, og hvorfor, hvilke nyttige egenskaber det har, og også give detaljerede instruktioner om, hvordan man laver hjemmelavet hytteost med lavt fedtindhold..

Hytteost er en fremragende kilde til mælkeprotein og sporstoffer som calcium og fosfor. Dette produkt er nyttigt for alle, især børn, gravide og ammende kvinder, atleter og dem, der ønsker at tabe sig. Masse indeholder mælkeprotein - kasein, som er kendetegnet ved en langsom absorptionshastighed. Dette er især værdifuldt for atleter og dem, der har vægttab. At spise sådan hytteost før sengetid giver din krop protein i hele natten, hvilket hjælper både med at opbygge muskler og beskytte muskelmasse mod katabolisme under en fedtforbrændende diæt..

Fedtfattig hytteost indeholder 2 gange færre kalorier end fedt. Dette tillader ikke kun at reducere det daglige kalorieindhold, men også at reducere belastningen på fordøjelsessystemet, da fedt absorberes i lang tid. Derudover antages det, at calcium absorberes bedre nøjagtigt fra fedtfri cottage cheese..

Fedtfattig hytteost er meget let at fremstille derhjemme. Fedtfattig cottage cheese er lavet af skummetmælk. For at gøre dette kan du bruge fabriksmælk med et fedtindhold på ikke mere end 0,5%. Hvis du vil fremstille hytteost med lavt fedtindhold fra hjemmelavet mælk, skal du først sætte den i køleskabet i 6-12 timer og derefter samle cremen fra den. Også inden gæring skal hjemmelavet mælk koges for at rense den for fremmede bakterier..

Hvor lavt fedtfattig cottage cheese er lavet

Indholdet af artiklen

  • Hvor lavt fedtindhold hytteost er lavet
  • Sådan tilberedes usyrede hytteost
  • Hvordan man vælger cottage cheese

Alt om fedtfattig cottage cheese

Sammensætningen af ​​hytteost med lavt fedtindhold indeholder en enorm mængde næringsstoffer - magnesium, calcium, jern, fosfor, cholin, lecithin, folinsyre og vitamin B2. Det er ideelt til ernæring i alle aldre, da det hjælper med at danne brusk og knoglevæv, forbedrer hjertets og nyrernes funktion samt stofskifte. Også hytteost med lavt fedtindhold stimulerer processerne med hæmatopoiesis og er nødvendig til brug med anæmi og åreforkalkning.

For at fremstille fedtfattig kalcineret hytteost tilsættes en opløsning af calciumchlorid til kogt eller kold pasteuriseret mælk.

Fedtfattig hytteost tilberedes på basis af skummetmælk, hvorved et produkt opnås, hvis kalorieindhold og fedtandelen ikke er mere end henholdsvis 1090 Kcal og 9%. Du kan købe skummetmælk i enhver bybutik, men inden du forbereder startkulturen, skal den pasteuriseres ved kogning eller opvarmning til 80 ° C i femten minutter - på denne måde vil alle patogener blive ødelagt i mælken.

Madlavning ostemasse

Kogt mælk skal afkøles i et koldt vandbad til 30 ° C og fermenteres ved tilsætning af biologisk gæring eller en lille mængde fedtfattig creme fraiche. For at tilberede helt fedtfri cottage cheese anbefales det at fermentere den uden at tilføje noget og vente på, at mælken bliver sur. Derefter anbringes gryden med surdejen et varmt sted, og der forventes en tæt mælkemasse på råmaterialets overflade..

Ostemassen skal gæres til slutningen, men ikke overgæres - ellers får du letfordærvelig hytteost af lav kvalitet med en sur smag.

Efter dannelsen af ​​en syret koagel skal du tage gasbind eller en sigte, sil den resterende mælkevalle ud og afkøle den resulterende hytteost med lavt fedtindhold. Krydderier som sukker, salt, vanilje eller kanel kan tilsættes, hvis det ønskes. Da hjemmelavet hytteost med lavt fedtindhold fermenteres ved hjælp af specielle mikrober, fortsætter mikroorganismer med at udvikle sig i det, selv efter at de er klar..

Et sådant produkt bliver surt på en dag eller to dage, hvorefter det ikke kan spises, derfor skal hytteosten i denne periode opbevares i køleskabet og bortskaffes uden beklagelse efter toogfyrre timer.

Sådan tilberedes cottage cheese derhjemme

Indhold:

  1. Madlavning ostemasse
    • Klassisk opskrift
    • Sådan gør du det hurtigt
    • Subtiliteterne ved madlavning

  2. Typer hytteost
    • Hvad der sker
    • Fra mælk
    • Fra kefir
    • Skummet ost
    • Granulær ostemasse
    • Ostemasse ost

Masse er et perfekt fødevareprodukt, der kombinerer alle de nyttige egenskaber ved mejeriprodukter. Højost af høj kvalitet giver kroppen let fordøjeligt protein, fedt, vitaminer, aminosyrer og mineraler (calcium, kalium, fosfor). Det er nyttigt for gravide og ammende kvinder, for unge voksende organismer, mennesker med øget fysisk aktivitet og ældre..

Funktioner ved fremstilling af hytteost

Den moderne måde at fremstille hytteost derhjemme, som ikke kan siges om branchen, har absolut ikke gennemgået nogen ændringer og adskiller sig ikke fra den proces, som vores forfædre brugte. Alligevel opnås dette nærende gærede mejeriprodukt fra velopvarmet surmælk (surmælk) anbragt i en linnedpose for at adskille den tætte del (hytteost) fra væsken (valle).

Klassisk hytteostopskrift derhjemme

Der er en ideel "langsigtet opskrift", når udvindingen af ​​et værdifuldt produkt går alene, uden din direkte indblanding. Hele processen er enkel, og du kan få cottage cheese fra mælk den anden eller tredje dag efter dens naturlige gæring, når valle under indflydelse af temperaturfaktorer adskilles fra yoghurt på grund af virkningen af ​​levende mælkesyrebakterier.

For at få 1 kg hytteost skal du lave mad:

    3 liter frisk, helst hjemmelavet mælk;

2 rummelige containere: den ene større, den anden mindre;

  • ren bomulds- / papirdug eller tykt gasbind.

  • Instruktioner til fremstilling af cottage cheese derhjemme:

      Hæld mælk i en genlukkelig beholder, forstyrr den ikke, lad den surre i et par dage (gæringshastigheden afhænger af temperaturfaktorer).

    Efter beholderen med den gærede, allerede tætte blanding, sættes på svag varme i et vandbad. Kog, omrør forsigtigt i 15-20 minutter, indtil ostemasse dannes.

    Så snart den let opvarmede masse adskilles i hytteost og valle, skal du lægge den til side, indtil den køler helt ned.

    Forbered derefter en rummelig skål, læg en dørslag på den, dæk den med en tyk ren bomuldsklud (en sigte er ikke egnet til sådan manipulation).

  • Hæld blandingen på den tilberedte klud, bind den i en knude og hæng den over den tilberedte beholder, så det adskilte serum kan løbe ud i det. Så snart valle holder op med at dryppe, er ostemassen klar.

  • Hvordan man laver ostemasse hurtigt

    Hvis du ikke har 2-3 dages tid, kan du prøve at lave "øjeblikkelig" ostemasse, hvor du kan "lege" med det endelige resultat af produktets smag og egenskaber. Du får en solid hytteostkonsistens, når den ostemassede mælk strømmer i en dag, blød ømme hytteost tilberedes næsten med det samme - ved den sædvanlige mekaniske klemning af valle i hånden. Fedtindhold og mængden af ​​produkt ved output afhænger af procentdelen af ​​fedtindhold i de originale komponenter.

    For at få 200 g hytteost har du brug for følgende ingredienser:

  • 500 ml kefir.

  • Tilberedningsprocessen ser sådan ud:

      Hæld mælk i en beholder med tilstrækkelig kapacitet (mindst 1,5 liter) og kog den.

    Så snart mælken koges, skal du reducere ildens styrke og straks begynde at hælde kefir i den kogende væske i en tynd strøm.

    Tilsæt derefter lidt varme og start langsomt med at røre massen.

    Når koagulationsprocessen begynder (adskillelse af valle fra protein), skal du slukke for varmen, dække skålene med et låg og lade blandingen være et stykke tid (rulleprocessen vil stadig forekomme i køleemnet).

  • Gør derefter alt som normalt: smid den afkølede masse på tykt gaze, og bind den i en knude, hæng den for at dræne serumet.

  • Subtiliteterne ved at lave cottage cheese derhjemme

    Du kan lave cottage cheese hjemme både af hjemmelavet sødmælk og fra pasteuriseret butiksmælk. Produktet fra komælk på landet vil være mere fedtet, ømt i smagen og billigere. Hytteost fra mælk fra disken viser sig at være mere fedtfri, let, finkornet, mindre øm og dobbelt så dyr.

    Uanset hvilken mælk du oprindeligt vælger til fremstilling af cottage cheese, er der visse nuancer uden at vide, hvilken du kan få et produkt af lav kvalitet:

      Surmælk skal være naturlig uden din indblanding og under ingen omstændigheder i køleskabet.

    Mens du opvarmer allerede surmælk, er det vigtigste ikke at overophede det, da hytteost med overdreven temperatureksponering for yoghurt viser sig at være finkornet, og dens smag vil være hård og tør.

    Hvis du tværtimod ikke bringer det halvfabrikat til den ønskede temperatur, mens du opvarmer det i et vandbad, får du en gummimasse ved udgangen, der smager helt anderledes end cottage cheese.

  • Valleens grønne farve, der vises, når surmælk opvarmes, indikerer, at yoghurten er tilstrækkelig "moden".

  • Typer hytteost

    I lighed med resten af ​​gærede mejeriprodukter er det ifølge produktionsteknologien almindeligt at klassificere cottage cheese. Med dette produkt gør de det efter tilberedningsmetoden (separat og traditionel) og i henhold til fedtindholdet.

    Hvad er cottage cheese

    Efter fedtindhold er hytteost opdelt i:

      lavt fedtindhold (% fedt op til 1,8);

    lavt fedtindhold (mindre end 3% fedt)

    klassisk (fra 4-18%);

  • fedt (% fedtindhold ikke mindre end 18).

  • Den traditionelle måde at fremstille hytteost på er sur (tilberedt på basis af skummetmælk med surdej) og syreløbe (der anvendes pasteuriseret mælk, i dette tilfælde suppleres surdejen med enzymet pepsin).

    Med den separate metode opnås skummet cottage cheese, som er fremstillet af skummetmælk. På denne måde kan du få hytteost med ethvert fedtindhold, når du tilsætter fløde..

    Fremstilling af hytteost af mælk

    Derhjemme er al specificitet og teknologi til fremstilling af cottage cheese af mælk af samme type og ikke kompliceret. Mælk pasteuriseres, afkøles og krydres med surdej (kefir, creme fraiche, yoghurt, gæret bagt mælk). Standardforhold: 3-4 spiseskefulde surdej bruges til 1 liter mælk.

    Den tilberedte blanding omrøres og anbringes på et varmt sted i 8-10 timer. Derefter adskilles ostemassen fra valle. Klar hytteost kan smages med creme fraiche, hvis du ønsker at få et kalorieprodukt, fløde eller frugt.

    Kefir cottage cheese derhjemme

    Ostemasse lavet af kefir har en delikat, blød tekstur, men har en sur smag. Det vil være godt at bruge sådan hytteost til tilberedning af en række hytteostprodukter eller som en uafhængig skål med tilsætning af frugt eller sød syltetøj. Fremstillingen af ​​cottage cheese fra kefir svarer til processen med at få den fra mælk: kefir varmebehandles, hvorefter cottage cheese adskilles fra valle.

    En interessant opskrift på at få hytteost fra frossen kefir overvejes: læg en klump surmælk frossen i en fryser ved stuetemperatur i en vævspose. Et par timer efter processen med at adskille den flydende del fra den faste del, vil du modtage et længe ventet velsmagende produkt..

    Hvordan man laver fedtfattig hytteost derhjemme

    Ostemasse fremstillet af skummetmælk er et diæt og samtidig et fuldt udbygget energiprodukt, der indeholder alle nyttige stoffer. Ostemasse med lavt fedtindhold er ideel til folk med en fedtfattig diæt. 100 g af dette produkt indeholder mindre end 1,8% fedt.

    Pasteuriseret fedtfattig mælk eller 1% mælk anvendes til denne proces. Hele madlavningsproceduren svarer til at opnå hytteost fra almindelig mælk, den eneste forskel er, at gæringen af ​​et sådant produkt på en naturlig måde vil tage meget længere tid, derfor bruges forretter i form af fedtfattig yoghurt eller kefir til at fremskynde processen. For at syrne en liter mælk har du brug for 2-3 spsk. l. surdej.

    Hvordan man laver kornet ostemasse

    En række almindelig hytteost - granulær hytteost - er en diætfattig mad med lavt kalorieindhold, der ikke har kontraindikationer. Den fremstilles af fedtfri pasteuriseret mælk ved hjælp af en særlig startkultur - calciumchlorid. Den specielle smag af dette produkt opnås på grund af mætning af ostemasse af ostemasse med mælkecreme og salt.

    For at tilberede sådan cottage cheese derhjemme skal du bruge produkter:

      1 liter fedtfattig mælk

    1,5 spsk. l. Kalcium Klorid;

    6 spsk. l. fløde (fedtindholdet i den kogte ostemasse afhænger af det oprindelige fedtindhold i cremen);

  • salt efter smag.

  • Tilberedningsprocessen er hurtig og ukompliceret:

      Opvarm mælken godt i en ikke-emaljeret beholder og kog den næsten.

    Efter at have slukket for varmen, tilsæt derefter calciumchlorid og bland grundigt.

    Sammensætningen skal stå lidt for at ostemarkene skal adskilles fra væsken.

    Adskil ostemassen fra valle.

  • Salt det allerede tørre produkt og tilsæt fløde. Kornet hjemmelavet hytteost er klar.

  • Fremstilling af ost af hytteost

    På egen hånd kan du prøve at fremstille et andet sundt og nærende mejeriprodukt - ost fra hytteost.

    For at gøre dette har du brug for følgende produkter:

      200 g hjemmelavet fedt cottage cheese;

    en blanding af et æg og 50 g smør;

  • salt, krydderier efter smag.

  • Hjemmelavet ost tilberedes således:

      Anbring hjemmelavet hytteost (det er bedre, hvis den er kornet, med lavt valle) i en skål, hæld mælk over den og kog hele blandingen i kog.

    Efter kogning skal du reducere varmen, omrøres forsigtigt, og sørg for, at hele indholdet af gryden opvarmes jævnt.

    Så snart valle adskiller sig i opvasken, skal den resulterende ostemasse bortskaffes i et dørslag eller et tykt lag gasbind.

    Overfør den tørre ostemasse til en kedel, hvor du yderligere koger ost.

    Tilsæt en blanding af smør, æg, bagepulver og salt til maden. Røre.

    Derefter koges hele massen i 5-8 minutter over svag varme under konstant omrøring.

    Ostens parathed er let at bestemme: den strækker sig, bliver klæbrig, tyktflydende og begynder at halde bag kedelens vægge.

  • Hæld den varme ost i den tilberedte form og lad den størkne.

  • Sådan tilberedes du cottage cheese derhjemme - se videoen:

    LiveInternetLiveInternet

    • tjek ind
    • indgang

    -Kategorier

    • ASIEN (66)
    • Byer og templer (2)
    • Kunst (14)
    • Historie (2)
    • Musik (3)
    • Dans (3)
    • LYDVERSER (24)
    • Arbejder. (3)
    • BIBEL 21. århundrede (15)
    • TIL KVINDER (102)
    • DOC FILM. (31)
    • Krønike om hverdagen. (fem)
    • MALING (171)
    • Gennemført. håndværkere (30)
    • Zar. malere (79)
    • Sov. malere (62)
    • LIV (149)
    • SUNDHED (164)
    • Diæter (30)
    • Madlavning (13)
    • Problemer (22)
    • Tips (75)
    • Urter, bær (24)
    • TIDSPEJL (37)
    • Vl Vysotsky. (ti)
    • Marina Tsvetaeva. (8)
    • Oleg Pogudin (12)
    • Erte (6)
    • IMPERIUM. (21)
    • ALLE (282)
    • Mennesker (96)
    • Anmeldelse (64)
    • Diverse (112)
    • Foto (20)
    • INTERESSERENDE (790)
    • Byer (136)
    • Sundhed og skønhed (181)
    • Alle (160)
    • Natur (53)
    • Produkter (200)
    • ART (519)
    • Tidsspejl (117)
    • Landskaber (65)
    • Surrealisme (71)
    • Kunstnere (240)
    • SE kunst (15)
    • SANGENS HISTORIE. (18)
    • Kom til os. (39)
    • CLIP. (399)
    • Zar. muser (31)
    • Instrumentalmusik (21)
    • Klassisk (32)
    • Retro (77)
    • Sov. muser (44)
    • KONCERT (33)
    • Zar. isp. (fjorten)
    • Klassisk (15)
    • Retro (12)
    • Sov. isp. (nitten)
    • COOKERY. (469)
    • Madlavning selv (15)
    • Madlavning selv № 1 (18)
    • Madlavning selv № 2 (14)
    • Desserter (63)
    • Kød (80)
    • Forsøger (137)
    • Fisk (29)
    • Salater. (26)
    • Supper (44)
    • NAR.WORLD KØKKENE (30)
    • MUSIK (346)
    • Zar. muser (51)
    • Instrumentalmusik (36)
    • Klassisk (10)
    • Sov. muser (173)
    • PLAYLIST (67)
    • Medvirkende. (15)
    • Klassisk (5)
    • Retro (26)
    • NYDELIG (326)
    • Alkohol (44)
    • Design. (66)
    • Drikkevarer (49)
    • Produkter (163)
    • HJÆLP. (34)
    • Websteder (11)
    • ORTHODOXY. (42)
    • Apostlenes Gerninger (23)
    • Ikoner (15)
    • TEGN. (32)
    • RAMMER. (58)
    • Ædelstene. (seksten)
    • DIG og MUSIK. (89)
    • DIG. (228)
    • Er han. (48)
    • Det. (73)
    • De. (74)
    • FILM (69)
    • Læge F. (7)
    • Tegneserie. (17)
    • Hætte F (27)
    • FOTO. (403)
    • Dyr (41)
    • Fugle (23)
    • Interessant (94)
    • Stilleben (43)
    • Landskaber (19)
    • Porcelæn (55)
    • Fotografer (61)
    • Blomster (23)
    • HUMOR (69)
    • Videoer (22)

    -musik

    • Alle (1)

    -Video

    • Alle (1)

    -Søgning i dagbogen

    -E-mail-abonnement

    -Interesser

    • Alle (1)

    -Almindelige læsere

    • Alle (197)

    -Fællesskaber

    -Statistikker

    Hytteost.

    Torsdag den 20. november 2014 05:17 + i citatblokken

    Hytteost gavner og skader

    Vi elsker alle hytteost for sin fremragende smag, du kan spise den med creme fraiche, du kan tilføje mælk, kefir, gæret bagt mælk til den, en meget velsmagende skål opnås med tilsætning af bær eller frugter til hytteosten. Men den største fordel ved hytteost er, at det er et fremragende diætprodukt, meget nyttigt for mennesker i alle aldre og især for børn og mennesker, der er ældre eller svækket af sygdommen..

    Men hytteost er anderledes. Jeg tror, ​​at alle virkelig er enige med mig. Det, vi ser nu i butikshylderne, er naturligvis nogle gange meget vanskeligt at kalde hytteost. Jeg anbefaler alle, især dem, der har små børn, ikke at være dovne og lave hjemmelavet hytteost.

    Hjemmelavet hytteost fra mælk. Opskrift. Foto

    Hæld en liter rå frisk mælk i en gryde, luk låget og læg det på et mørkt sted ved normal stuetemperatur, mælken syrner på ca. en dag.

    Hæld mælken i en gryde og læg den under låget på et mørkt sted, indtil det er gæret

    Dernæst er det bedst at bruge et vandbad, placere gryden med surmælk i en anden, stor gryde, det bliver lettere at kontrollere valleadskillelsesprocessen. Men nogle gange lægger jeg en gryde med sur mælk direkte på komfuret og erstatter et specielt metalstativ under det, reducerer varmen til et minimum og efterlader ikke komfuret for ikke at blive overophedet.

    Vi lægger en gryde med yoghurt i et vandbad.

    Se, når yoghurten bevæger sig væk fra pandens kanter, der vises gullig valle, og der vises karakteristiske ostemasse, det tager cirka 25-30 minutter, tag derefter panden ud af ovnen og lad den køle af.

    Vi holder ild, indtil ostemassepropper vises, og valle adskilles helt (det tog mig 35 minutter)

    Smid den afkølede hytteost i et dørslag, men bedre på en ren gaze-serviet, binde hjørnerne, og hæng den op, så valle dræner. Hytteost viser sig at være meget velsmagende!

    Hæld indholdet i et dørslag, pres lidt.

    Her er en hytteost.

    Og dette er serumet.

    Den mest lækre og sunde hytteost fås fra rå mælk, men når jeg ikke har mulighed for at købe gårdsmælk, tilbereder jeg cottage cheese fra pasteuriseret, det viser sig at være et fremragende produkt, der er meget smagere end det købte.

    Madlavning af cottage cheese hjemme fra kefir

    For at tilberede hytteost skal du tage en liter kefir, det er ønskeligt, at kefiren er frisk, for bedre valleudskillelse kan du tilføje en skefuld sukkersirup, men dette er ikke nødvendigt.

    Læg kefiren i en emaljeskål i et vandbad, og opvarm den over svag varme i cirka en halv time, og lad den derefter stå under låget til afkøling. I løbet af denne tid adskiller hytteosten sig endelig fra valle, og vi hælder det hele tilbage på en sigte eller en osteklud og får et sart nærende produkt.

    Fremstilling af fedtfattig hjemmelavet hytteost

    Landbrugsmælk er som regel ret fedtholdig, og der opnås også hytteost med et højt fedtindhold, dette skal tages i betragtning, hvis en diæt med lavt fedtindhold anbefales til dig..

    Fedtfattig cottage cheese kan også laves derhjemme, men du har brug for fedtfattig mælk for at gøre det. Der er pasteuriseret en procent mælk til salg, så du skal lave hytteost med lavt fedtindhold.

    Sådan mælk er gæret meget længere, og for at fremskynde processen skal du blot tilføje to spiseskefulde kefir til en liter mælk. For resten gør vi alt på samme måde som med almindelig mælk, hytteosten viser sig ikke at være så løs, men velsmagende og indeholdende alle de nyttige stoffer.

    Fedtfattig hytteost er god for alle, der har problemer med at være overvægtige, som har problemer med leveren, bugspytkirtlen for ikke at overbelaste dem.

    Hvor længe kan hjemmelavet hytteost opbevares??

    Du kan opbevare sådan cottage cheese i 3 dage i køleskabet. Forestil dig nu, hvor meget ekstra hytteost der er, hvis den har en holdbarhed på 2-3 uger eller endnu mere. Alt dette er kemi. Alle beslutter, om de skal købe sådan hytteost eller stadig tilberede hytteost derhjemme.

    Så hvad er brugen af ​​cottage cheese? Er alt virkelig nyttigt i det, lad os tale om det mere detaljeret.

    Hytteost. Fordel. Gunstige funktioner

    1. Hytteost indeholder meget protein, jo federe hytteosten, jo mere protein indeholder den, i fedt hytteost når dens indhold 15 procent, i fedtfri - op til 9 procent. Desuden absorberes proteinet fra hytteost fuldstændigt af vores krop, hvilket ikke er vigtigt. 300 gram hytteost indeholder en daglig dosis animalsk protein.

    Det er selvfølgelig meget, vi spiser næppe så meget cottage cheese, men vi får protein ikke kun fra mejeriprodukter, men også fra andre produkter, men for børn og især for ældre kan proteiner, der er en del af cottage cheese, simpelthen ikke udskiftes. Og sandsynligvis ved mange af jer om proteindiet. Kosten er baseret nøjagtigt på nytten af ​​protein til vægttab og slankhed. Og pluset ved dette er, at vi stadig styrker vores hår og negle..

    1. Alle ved, at alle mejeriprodukter indeholder calcium, men sødmælk er ikke egnet for alle, fordi mange voksne mangler et specielt enzym lactase, der nedbryder mælkesukker. Som et resultat kan mælkeindtagelse føre til tarmforstyrrelser..

    Men gærede mejeriprodukter, herunder hytteost, har ikke sådanne funktioner, i løbet af deres fremstilling er mælkesukker helt nedbrudt, så hytteost er en fremragende kilde til calcium for os, og calcium er sundheden for vores tænder og skelet.

    1. En stor mængde vitaminer A, E, D, B1, B2, B6, B12, PP findes i hytteost, manglen på disse essentielle vitaminer kan føre til et fald i kroppens forsvar, til en forstyrrelse i nervesystemet og fordøjelsessystemet. Udover calcium er hytteost også rig på andre mineraler, for eksempel jern, magnesium, fosfor, kalium, hvilket gør det til det primære produkt til mange sygdomme.
    2. Hytteosteproteinet indeholder aminosyren methionin, som er uerstattelig for mennesker, hvilket forhindrer leveren i fedtdegeneration, hytteost i kosten er især vigtig, hvis stofskifteforstyrrelser som gigt, fedme, skjoldbruskkirtelsygdomme allerede er fundet i kroppen.
    3. Hytteost indeholder et komplekst protein kaldet kasein, der er rig på alle aminosyrer, der er nødvendige for en person, dette protein har en lipotrop virkning, det vil sige, det hjælper med at normalisere fedtstofskiftet og reducere kolesterolniveauet i blodet.

    Hytteost er nødvendig for os alle, og især for børn, gravide og ammende mødre, det er nødvendigt for dem, der lider af anæmi og tuberkulose, mennesker med lever, galdeblære, mave og tarmproblemer, alle, der er overvægtige, ældre mennesker.

    Jeg inviterer dig til at lytte til tanker fra den berømte bodybuilder Denis Semenikhin om fordelene ved hytteost, hvordan han bruger det selv, og hvilke råd han giver til os alle.

    Kornost. Fordel og skade

    Den mest populære er hytteost, og det er forståeligt, dette er et meget velsmagende produkt, som både voksne og børn kan lide. Ud over sin smag har granuleret cottage cheese imidlertid mange fordele, det er et produkt med lavt kalorieindhold med en stor mængde protein og et reduceret fedtindhold, det er meget lettere at fordøje end almindelig cottage cheese, hvilket er meget vigtigt i børne-, sports- og diæternæring..

    Kornet cottage cheese er nyttigt for mennesker med mave-, tarm-, lever-, sygdomsforstyrrelser, efter sygdomme i restitutionsperioden, det kan indtages selv sent på aftenen, fordelene ved kornet cottage cheese om natten er indlysende, da det er et meget let produkt til kroppen.

    Kornhytteost. Kontraindikationer. Skade

    At spise denne type hytteost har praktisk talt ingen kontraindikationer, der er små begrænsninger på grund af det faktum, at granuleret hytteost normalt er let saltet. Hvis du spiser hytteost i moderation, vil fordelene være meget større end skade, de bør kun misbruges af dem, der får ordineret en saltfri diæt..

    Skummet ost. Fordel og skade

    Fedtfattig hytteost er lavet af skummetmælk, og selvom den ud over fedt indeholder alle de medicinske stoffer, der er forbundet med mælk, er den mindre nærende og er især populær blandt vegetarer, folk der følger deres figur, ønsker at tabe sig og blandt atleter.

    Fordelene ved at bruge sådan hytteost er ubestridelig. Det er rig på proteiner, aminosyrer, vitaminer og mineraler, men det er forarmet i fedtopløselige vitaminer A, E, D, i fedtfri cottage cheese, deres indhold er meget lavere.

    Der er endnu en ulempe med fedtfattig hytteost med et lavt fedtindhold, calcium fra dette produkt absorberes af kroppen værre, men alligevel vil denne hytteost ikke skade og vil kun gavne dem, for hvem fede fødevarer er kontraindiceret.

    Hytteost med honning. Fordel og skade

    Mange mennesker elsker cottage cheese med sukker, men hvis du kan lide sød cottage cheese, er det bedre at lægge en skefuld honning i det, det bliver næsten en delikatesse, en meget sund skål til morgenmad, du kan bruge den som en snack eller sent om aftenen.

    Hytteost med honning er dobbelt nyttigt, da honning supplerer fordelene ved hytteost med biologisk aktive stoffer og antioxidanter, der påvirker alle kroppens funktioner, vi får ikke kun protein og calcium, som hytteost er rig på, men styrker også immunforsvaret, forbedrer metaboliske processer i vores krop.

    Hvis vi taler om farerne ved sådan hytteost, så er det her nødvendigt at sige følgende. Hytteost med honning bør ikke indtages af alle, der er allergiske over for honningprodukter. Og brug det meget omhyggeligt til diabetikere. Du bør ikke læne dig kraftigt på cottage cheese med honning til dem, der har problemer med overvægt.

    Fordelene ved hjemmelavet hytteost

    Fordelene ved hjemmelavet hytteost er indlysende, ikke kun laver vi den med vores egne hænder og kan tage mælk af god kvalitet til tilberedningen, det er også vigtigt, at hjemmelavet hytteost ikke indeholder konserveringsmidler og andre tilsætningsstoffer, der kan være til stede i købt hytteost.

    Derudover forbliver der ved fremstilling af hytteost en ret stor mængde mælkevalle, som er et nyttigt diætprodukt, du kan simpelthen drikke det som en drink, koge pandekager og okroshka på det, tilføj til borscht. Valle indeholder proteiner, vitaminer, sporstoffer, mælkesyrebakterier, og dets fordele er blevet bevist og anerkendt af officiel medicin. Denne drik er dog kontraindiceret for mennesker med intolerance over for mælkesukker og med øget udskillelse af mavesaft..

    Serumet bruges i vid udstrækning i kosmetologi, derhjemme er det bedst at bare vaske dit ansigt med frisk serum, dette forbedrer hudfarven, gør den ren, glat og tonet.

    Ged ostemasse. Fordel og skade

    Gedemælk, gedeost og gedemasse er nu kommet på markedet, disse produkter bliver mere og mere populære inden for ernæring. Med hensyn til proteinindhold er gedemasse på niveau med kød og absorberes meget bedre.

    Denne type ostemasse er meget vigtig i kosten for mennesker, der er udsat for osteoporose, da den indeholder en rekordmængde af let assimilerbart calcium samt vitaminerne B12 og B2, magnesium og fosfor..

    Det er dog bedre at købe ikke-fede sorter af det, især for dem, der har problemer med blodkar og har risiko for åreforkalkning.

    Dagligt forbrug af hytteost

    For en voksen er det daglige indtag af cottage cheese 200 gram.

    Normen af ​​hytteost til børn

    Børn får cottage cheese fra 6 måneder. Jeg husker vores dage, hvor vi fik alt i mejerikøkkenet. Og mine døtre kunne virkelig godt lide denne ostemasse. Fra 6 måneder kan cottage cheese gives 40 gram. Og så om året op til 50 - 60 gram om dagen. Du kan give cottage cheese til børn, hvis de har tolerance for mælk og mejeriprodukter..

    Børn under 3 år skal gives enten hjemmelavet cottage cheese eller fra et mejerikøkken. Opbevar hytteost kan kun anbefales til fremstilling af gryderetter, ostekager, dumplings og nogle andre retter.

    Kalorie hytteost

    Kalorieindhold i fedt cottage cheese - 232,5 kcal pr. 100 g.
    Kalorieindhold i halvfedt cottage cheese - 164,3 kcal pr. 100 g.
    Kalorieindhold i fedtfri hytteost - 105,8 kcal pr. 100 g.
    Kalorieindhold i granulær cottage cheese med fløde - 155,3 kcal pr. 100 g.

    Hytteostbehandling

    Afslutningsvis vil jeg tilbyde flere opskrifter fra gamle medicinske bøger, der er relevante i dag for de mennesker, der foretrækker at blive behandlet med folkemedicin.

    1. Ved det første tegn på forkølelse skal du forberede en blanding af en pakke hytteost og 100 gram finhakket løg, pakke den i flere stykker gasbind og anvende disse kager på fødderne, halsen og brystet, som et sennepsgips, i to timer, pakket godt ind.
    2. Ved hoste, mistanke om bronkitis, brugte zemstvo-læger hytteost blandet med honning, tog en spiseskefuld honning til 100 gram hytteost, opvarmede blandingen lidt og spredte den på et stykke bomuld eller linned. Anvendes på brystet og dækker toppen med komprimeringspapir og noget varmt. Patienten fik diaphoretisk urtete og pakket godt ind. De kom en sådan komprimering om natten, og om morgenen vaskede de den af ​​med varmt vand.
    3. I tilfælde af ledsygdomme tilsættes to spiseskefulde peberrodsrot revet på et fint rivejern og 100 gram finhakket løg til en pakke hytteost. Varm blandingen og påfør den under et bandage på ømme led to gange om dagen, indtil smerten forsvinder.
    4. I folkemedicin bruges hytteost til forbrændinger; for dette er frisk hytteost velegnet, som påføres på den brændte overflade med et lag på en centimeter, dækket med bomuldsklud og forbundet på toppen. Hytteost renser forbrændingsområdet og fremmer hurtig heling.

    Og selvfølgelig er cottage cheese et fremragende kosmetisk produkt, cottage cheese-masker er uundværlige for tør, flakket, aldrende hud..

    Hytteost. Skade. Kontraindikationer

    Hvem er cottage cheese skadelig for? Det er svært at kalde et så vidunderligt produkt som cottage cheese skadelig, cottage cheese er kun kontraindiceret for mennesker med individuel intolerance, alle andre kan spise det, det eneste der skal begrænses er dets indtagelse for dem, der lider af åreforkalkning og alvorlig nyreskade. Overdreven protein er svært for dem at tolerere. Med gastritis skal du også være meget forsigtig. Du kan ikke spise sur hytteost.

    Vær altid opmærksom på udløbsdatoen for cottage cheese og alle gærede mejeriprodukter. Under ingen omstændigheder skal du spise hytteost, der er udløbet. Forgiftningen er så meget alvorlig.

    Hvis du køber cottage cheese i en butik, skal du være opmærksom på leveringstiden. Hvis det er mere end 5-7 dage, anbefaler jeg ikke at købe sådan hytteost. Forestil dig, hvor meget kemi der er. Og selvfølgelig, hvis du køber hytteost med en slags tilsætningsstoffer, skal du være forsigtig, hvis du er allergisk over for selve tilsætningsstofferne. Og vær særlig opmærksom på alle disse tip, hvis du giver cottage cheese til børn. Jeg er altid for naturlig hytteost og mine naturlige tilsætningsstoffer. Du kan også tilføje marmelade, men din egen. De samme bær, men vores egne. Vær hensynsfuld og klog.

    Dette er tankerne i dag om fordele og farer ved hytteost.

    Kategorier:NUTTIGE / PRODUKTER
    Mærker: Interessant

    Citeret 9 gange
    Kan lide: 1 bruger