Duspatalin - pris, billige analoger

Diagnose

Duspatalin er et myotropisk antispasmodisk lægemiddel, der er baseret på eliminering af spasmer af glatte muskelfibre i fordøjelsessystemets organer. Virkningen af ​​lægemidlet sigter mod at undertrykke nøjagtigt den patologiske motoriske og spastiske aktivitet af glatte muskler, det vil sige, at det aktive stof i lægemidlet ikke krænker funktionaliteten i normalt fungerende organer. Udvælgelseskriteriet er Duspatalin - prisen, analoger er billige, og deres omkostninger er vist i sammenligningstabellen.

Fordele ved lægemidlet Duspatalin

De vigtigste fordele ved denne medicin inkluderer:

  • mangel på toksicitet
  • høj effektivitet;
  • handlingens selektivitet
  • langvarig virkning
  • få bivirkninger.

Former for frigivelse af stoffer

Duspatalin produceres i følgende former:

  1. Filmovertrukne tabletter. En tablet indeholder 125 mg mebeverin. Bør tages tre gange om dagen, en tablet før måltider..
  2. Kapsler med langvarig frigivelse. En kapsel indeholder 200 mg mebeverin. Bør tages to gange om dagen, en kapsel før måltider.

Varigheden af ​​behandlingsforløbet med Duspatalin kan være 1-2 uger. Behandlingens varighed bestemmes af lægen.

Duspatalin - indikationer til brug

Dette lægemiddel ordineres for at opnå en antispasmodisk virkning på fordøjelsessystemets organer. Med Duspatalins handling opnås det:

  • afslapning af glatte muskler i mave-tarmkanalen;
  • eliminering af smertesyndrom fremkaldt af muskelspasmer og kompression af nerveender;
  • forbedring af blodcirkulationen af ​​det berørte organ, det vil sige restaurering af dets trofisme.

Lægemidlet er ordineret til sådanne patologier:

  • gastritis;
  • kolecystitis;
  • kolangitis;
  • pancreatitis;
  • mavesår og 12 tolvfingertarmsår;
  • irritabelt tarmsyndrom;
  • tumorpatologier i fordøjelseskanalen.

Kontraindikationer til udnævnelsen

Rækken af ​​kontraindikationer for udnævnelsen af ​​Duspatalin inkluderer:

  • intolerance over for lægemidlets komponenter
  • alder op til 18 år
  • graviditet;
  • amning.

Mulige bivirkninger

Kapsler med langvarig frigivelse er kendetegnet ved færre bivirkninger end lægemidlets tabletform. At tage hver af disse former kan fremkalde allergiske reaktioner, hvis du tager piller, kan det medføre kvalme, hovedpine, svimmelhed.

Duspatalin - pris, billige analoger

Der er stoffer-synonymer og lægemiddelanaloger af Duspatalin. Synonympræparaterne indeholder en identisk aktiv ingrediens - mebeverin, analoge præparater har kun en lignende virkning på kroppen, men de indeholder andre aktive stoffer.

Synonyme lægemidler inkluderer medicin som Sparex og Niaspam. Listen over analoge lægemidler inkluderer: Buscopan, Dibazol, Dicetel, Drotaverin, No-shpu, Papaverin, Trigan-D, Trimedat.

Tabellen nedenfor viser prisklasser for Duspatalin, dets synonymer og analoger. Datakilde - onlineapotek Apteka.ru og Rlsnet.ru ressource, som giver information om lægemiddelomkostningerne.

Et lægemiddelPris på hjemmesiden apteka.ru, gnid.Pris på hjemmesiden rlsnet.ru, gnid
Duspatalin50 tabletter - 659,20

30 kapsler - 541,40

30 kapsler - 497-528
Niaspam391,20350-381
Sparex337,80258-369
Buscopan374,10311-378
Dibazol54.30-63.4026-32
Dicetel443.10-661.60377-641
Drotaverinhydrochlorid14.40-72.1017-70
No-shpa (tabl)251.50-237.3047-236
Papaverine49,80-53,5030-48
Trigan D.83.20-388.8080-372
Trimedat231,70-457,40203-431

Oplysninger om prisen på lægemidlet Duspatalin og lignende lægemidler hjælper med at bestemme valget af medicin.

Brug af medicin skal kun startes efter ordination af en læge..

Duspatalin

Priser i onlineapoteker:

Duspatalin er et lægemiddel med en myotropisk, antispasmodisk virkning. Det virker på de glatte muskler i mave-tarmkanalen uden at påvirke den normale tarmmotilitet. Duspatalin har ingen antikolinerg virkning.

Frigør form og sammensætning

Lægemidlet er tilgængeligt i to doseringsformer:

  • Overtrukne tabletter, 135 mg, er hvide og runde, pakket i 10, 15 eller 20 stykker i PVC og aluminiumsfolieblister; i en papkasse fra 1 til 6 blærer. Den aktive ingrediens i Duspatalin er mebeverinhydrochlorid. Hjælpekomponenter i tabletter: kartoffelstivelse, talkum, lactosemonohydrat, povidon K25 og magnesiumstearat; skal - saccharose, talkum, akaciegummi, gelatine og carnaubavoks;
  • Gelatinkapsler med langvarig virkning, 200 mg, hvide, uigennemsigtige, mærket "245" på kroppen; pakket i blærer på 10 eller 15 stykker; i en papkasse 2 eller 3 blisterpakninger. En kapsel af lægemidlet indeholder 200 mg mebeverinhydrochlorid og hjælpekomponenter (copolymer af ethylacrylat og methylmethacrylat (2: 1), magnesiumstearat, hypromellose, triacetin, copolymer af ethylacrylat og methacrylsyre (1: 1), talkum; shell - titandioxid og gelatine; blæk - propylenglycol, kaliumhydroxid, shellak, farvestof sort jernoxid og vandig ammoniak).

Indikationer til brug

I henhold til instruktionerne anvendes Duspatalin under følgende forhold:

  • Tarmkolik;
  • Kramper i underlivet
  • Irritabelt tarmsyndrom;
  • Dysfunktion i galdeblæren
  • Bilious kolik;
  • Sekundære spasmer i mave-tarmkanalen forårsaget af sygdomme i andre systemer og organer (for eksempel smerter i pancreatitis eller cholecystitis);
  • Tilstand efter operation for at fjerne galdeblæren;
  • Funktionelle lidelser i fordøjelseskanalen ledsaget af svær smerte i underlivet (hos børn over 12 år).

Lægemidlet ordineres også som et symptomatisk middel, der eliminerer spasmer, ubehag og smerter i tarmene..

Kontraindikationer

Brug af Duspatalin er kontraindiceret i tilfælde af overfølsomhed over for nogen af ​​komponenterne i lægemidlet.

Med forsigtighed ordineres lægemidlet til kvinder under graviditet, mens det korrelerer de forventede fordele for den forventede mor og den potentielle risiko for fosteret.

Det er muligt at bruge Duspatalin under amning, da det ikke trænger ind i modermælken i terapeutiske doser.

Administration og dosering

Lægemidlet er beregnet til oral administration. Tabletter og kapsler tygges ikke eller bides, skylles ned med en tilstrækkelig mængde væske (mindst 1/2 kop).

Duspatalin-tabletter tages ifølge instruktionerne 3 eller 4 gange om dagen (henholdsvis 135 eller 100 mg). Når den forventede kliniske effekt er opnået, anbefales en gradvis dosisreduktion i 2-3 uger..

Kapsler med langvarig frigivelse tages 2 gange dagligt (morgen og aften), 1 kapsel (200 mg) 20-30 minutter før måltider. Varigheden af ​​behandlingsforløbet er ikke begrænset.

Hvis den næste dosis Duspatalin savnes, fortsættes lægemidlet i henhold til samme skema. Ubesvarede doser bør ikke tages ud over den sædvanlige dosis.

Bivirkninger

Lægemidlet tolereres godt af patienter og forårsager sjældent bivirkninger. I sjældne tilfælde er sådanne negative reaktioner under brugen af ​​Duspatalin mulige som:

  • Svimmelhed og hovedpine
  • Hævelse i ansigtet
  • Nældefeber
  • Eksanthem;
  • Angioneurotisk ødem;
  • Kvalme;
  • Forstoppelse eller diarré
  • Overfølsomhed (rødme i huden, kløe osv.).

specielle instruktioner

Undersøgelser af effekten af ​​Duspatalin på evnen til at køre bil og andre mekanismer er ikke blevet udført. Oplevelsen af ​​dets anvendelse og farmakologiske egenskaber indikerer imidlertid fraværet af en negativ virkning af mebeverine på evnen til at føre køretøjer og andre potentielt farlige mekanismer..

Analoger

Strukturelle analoger af Duspatalin er:

  • Mebeverine hydrochlorid;
  • Mebeverin;
  • Sparex;
  • Niaspam.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Lægemidlet skal opbevares ved en temperatur på 5 til 30 ° C uden for børns rækkevidde. Duspatalins holdbarhed er 3 år.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Brugsanvisning til lægemidlet til medicinsk brug Duspatalin ®

Registreringsnummer: ЛП 001454

Handelsnavn: Duspatalin ®

International ikke-navn eller gruppe navn: mebeverine

Doseringsform: overtrukne tabletter

Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage medicinen, da den indeholder vigtige oplysninger..

Denne medicin er tilgængelig uden recept. For at opnå optimale resultater bør Duspatalin ® tages i nøje overensstemmelse med instruktionerne i instruktionerne. Bevar instruktionerne, du skal muligvis læse dem igen. Hvis du har spørgsmål, skal du kontakte din læge. Kontakt din læge, hvis tilstanden forværres, eller hvis symptomerne ikke forbedres efter 2 ugers brug, mens du tager stoffet. I tilfælde af forværring eller forekomst af bivirkninger, inklusive dem der ikke er specificeret i denne instruktion, skal du konsultere din læge.

1 overtrukket tablet indeholder:

Aktivt stof: mebeverinhydrochlorid - 135,0 mg.

Hjælpestoffer: lactosemonohydrat - 97,0 mg, kartoffelstivelse - 45,0 mg, povidon-K25 - 5,5 mg, talkum - 12,0 mg, magnesiumstearat - 5,5 mg.

Skede: talkum - 40,0 mg, saccharose - 79,0 mg, gelatine - 0,4 mg, akaciegummi - 0,4 mg, carnaubavoks - 0,3 mg.

Beskrivelse: runde filmovertrukne tabletter, hvide.

Farmakoterapeutisk gruppe: antispasmodisk middel

ATX-kode: А03АА04

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Myotropisk antispasmodisk virkning har en direkte effekt på de glatte muskler i mave-tarmkanalen uden at påvirke den normale tarmmotilitet. Den nøjagtige virkningsmekanisme er ukendt, men flere mekanismer, såsom nedsat ionkanalpermeabilitet, blokade af genoptagelse af noradrenalin, lokalbedøvende virkning og ændret vandabsorption, kan få mebeverin til at virke lokalt på mave-tarmkanalen. Gennem disse mekanismer har mebeverin en antispasmodisk virkning, normaliserer tarmens bevægelighed og forårsager ikke permanent afslapning af glatte muskelceller i mave-tarmkanalen ("hypotension"). Ingen systemiske bivirkninger, herunder antikolinerge virkninger.

Farmakokinetik

Mebeverine absorberes hurtigt og fuldstændigt efter oral administration.

Når du tager gentagne doser af lægemidlet, opstår der ingen signifikant ophobning.

Mebeverinhydrochlorid metaboliseres hovedsageligt af esteraser, som i første fase nedbryder esteren til veratrinsyre og mebeverinalkohol. Den vigtigste metabolit, der cirkulerer i plasma, er demethyleret carboxylsyre. Ligevægtshalveringstiden for demethyleret carboxylsyre er ca. 2,45 timer. Når der tages gentagne doser, er den maksimale koncentration af demethyleret carboxylsyre i blodet (Cmaks) er 1670 ng / ml, tiden til at nå den maksimale koncentration af demethyleret carboxylsyre i blodet (Tmaks) - 1 time.

Mebeverine som sådan udskilles ikke fra kroppen, men metaboliseres fuldstændigt; dets metabolitter elimineres næsten fuldstændigt fra kroppen. Veratrinsyre udskilles af nyrerne. Mebeverinalkohol udskilles også af nyrerne, dels som carboxylsyre og dels som demethyleret carboxylsyre.

Indikationer til brug

Symptomatisk behandling af smerter, spasmer, dysfunktion og ubehag i tarmområdet forbundet med irritabel tarmsyndrom. Symptomer kan omfatte: mavesmerter, kramper, oppustethed og opblødning, ændringer i afføringsfrekvens (diarré, forstoppelse eller skiftevis diarré og forstoppelse), ændringer i afføringskonsistens.

Kontraindikationer

  • Overfølsomhed over for enhver komponent i lægemidlet.
  • Alder under 18 år.
  • Medfødt intolerance over for galactose (lactose) eller fruktose, lactase-mangel, sucrase / isomaltase-mangel, glucose-galactose malabsorptionssyndrom.
  • Graviditet og ammeperioden.

Brug under graviditet og amning, påvirker fertiliteten

Graviditet
Der er kun ekstremt begrænsede data om gravide mænds brug af mebeverin. Dyredata er utilstrækkelige til at vurdere reproduktionstoksicitet. Det anbefales ikke at bruge Duspatalin ® under graviditet.

Amningsperiode
Der er utilstrækkelig information om udskillelse af mebeverin eller dets metabolitter i modermælken. Undersøgelser af udskillelse af mebeverin i mælk hos dyr er ikke blevet udført. Du bør ikke tage Duspatalin®, mens du ammer.

Fertilitet
Der er ingen kliniske data om lægemidlets virkning på fertilitet hos mænd eller kvinder, men kendte dyreforsøg har ikke vist de skadelige virkninger af Duspatalin ®.

Administration og dosering

Til oral administration.

Tabletterne skal sluges uden at tygge, drikke rigeligt med vand (mindst 100 ml).

En tablet 3 gange om dagen, ca. 20 minutter før måltider.

Varigheden af ​​at tage stoffet er ikke begrænset.

Hvis patienten har glemt at tage en eller flere doser, skal lægemidlet fortsættes med den næste dosis. En eller flere glemte doser bør ikke tages ud over den sædvanlige dosis.

Der er ikke udført doseringsregimen hos ældre patienter, patienter med nyre- og / eller leverinsufficiens. De tilgængelige data om lægemidlets anvendelse efter markedsføring afslørede ikke specifikke risikofaktorer for dets anvendelse hos ældre patienter og patienter med nyre- og / eller leverinsufficiens. Der kræves ingen dosisændringer hos ældre patienter og patienter med nedsat nyre- og / eller leverfunktion.

Side effekt

De rapporterede bivirkninger har været spontane, og der er utilstrækkelige data til nøjagtigt at estimere forekomsten.

Allergiske reaktioner blev observeret hovedsageligt på huden, men andre manifestationer af allergi blev også bemærket.

Fra siden af ​​huden:

Urticaria (et allergisk udslæt), angioødem (en alvorlig allergisk reaktion, der kan omfatte åndedrætsbesvær, hævelse af ansigt, nakke, læber, tunge, hals), hævelse i ansigtet, eksantem (hududslæt).

Fra immunsystemet:

Overfølsomhedsreaktioner (anafylaktiske reaktioner - alvorlige allergiske reaktioner, som kan omfatte: vejrtrækningsbesvær, hurtig puls, et kraftigt fald i blodtrykket (svaghed og svimmelhed), sved).

Hvis du har nogen af ​​bivirkningerne, også dem der ikke er nævnt i denne indlægsseddel, skal du stoppe med at tage Duspatalin ® og straks konsultere en læge.

Overdosis

I tilfælde af overdosering med Duspatalin ® skal du straks konsultere en læge.

Symptomer

Teoretisk set i tilfælde af overdosering er det muligt at øge centralnervesystemets ophidselse. I tilfælde af overdosering af mebeverine var symptomerne enten fraværende eller milde og som regel hurtigt reversible. De observerede symptomer på overdosering var af neurologisk og kardiovaskulær karakter..

Behandling

Den specifikke modgift er ukendt. Symptomatisk behandling anbefales. Gastrisk skylning er kun nødvendig, hvis der påvises forgiftning inden for ca. en time efter indtagelse af flere doser af lægemidlet. Ingen absorptionsforanstaltninger krævet.

Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion

Der er kun udført undersøgelser af interaktionen mellem dette lægemiddel og alkohol. Dyreforsøg har vist, at der ikke er nogen interaktion mellem Duspatalin ® og ethylalkohol.

specielle instruktioner

Før du tager Duspatalin ® er det nødvendigt at konsultere en læge, hvis:

  • hvis symptomerne på sygdommen opstod for første gang
  • utilsigtet og uforklarligt vægttab
  • anæmi
  • rektal blødning eller blod i afføringen
  • feber;
  • hvis nogen i din familie er blevet diagnosticeret med tyktarmskræft, cøliaki eller inflammatorisk tarmsygdom
  • alder over 50 år, og hvis symptomer på sygdommen opstod for første gang
  • nylig brug af antibiotika.

Kontakt en læge, hvis tilstanden forværres, eller hvis symptomerne ikke forbedres efter 2 ugers brug, mens du tager stoffet.

Indflydelse på evnen til at køre bil og andre mekanismer

Undersøgelser af lægemidlets virkning på evnen til at køre bil og andre mekanismer er ikke blevet udført. Lægemidlets farmakologiske egenskaber såvel som erfaringerne med dets anvendelse indikerer ikke nogen skadelig virkning af mebeverine på evnen til at køre bil og andre mekanismer..

Frigør formular

Overtrukne tabletter 135 mg.

10 tabletter i en PVC / aluminiumsfolieblister. 1, 5 blærer med brugsanvisning i en papæske.

15 tabletter i en PVC / aluminiumsfolieblister. 1, 2, 6 blærer sammen med brugsanvisning i en papkasse.

20 tabletter i en PVC / aluminiumsfolieblister. 1, 2, 3, 5, 6 blisterpakninger sammen med brugsanvisning i en papkasse.

Opbevaringsforhold

Opbevares ved en temperatur, der ikke overstiger 30 ° С.

Opbevares utilgængeligt for børn!

Holdbarhed

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Ferieforhold

Fabrikant

Mylan Laboratories SAS
Route de Belleville, Lie-de-Maillard, 01400, Chatillon-sur-Chalaron, Frankrig

Pakker, pakker:

Mylan Laboratories SAS
Route de Belleville, Lie-de-Maillard, 01400, Chatillon-sur-Chalaron, Frankrig

Udsteder kvalitetskontrol:

Mylan Laboratories SAS
Route de Belleville, Lie-de-Maillard, 01400, Chatillon-sur-Chalaron, Frankrig

Organisation autoriseret af producenten til at acceptere krav fra forbrugere:

LLC "Abbott Laboratories"

125171, Moskva, Leningradskoe shosse, 16a, bygning 1.

Tlf.: +7 (495) 258 42 80

Fax: +7 (495) 258 42 81

1. National Institute for Health and Clinical Excellence, UK. Irritabel tarmsyndrom hos voksne: diagnose og behandling af irritabel tarmsyndrom i primær sundhedspleje. Retningslinjer for klinisk praksis, marts 2017.

2. Instruktioner til medicinsk brug af lægemidlet Duspatalin ® (Mebeverin) 135 mg, filmovertrukne tabletter dateret 05.24.2017

Duspatalin
Duspatalins analoger
Indikationer til brug

Indhold på denne side:

Duspatalin er et moderne myotropisk antispasmodikum

Aktiv ingrediens - Mebeverine * (Mebeverine *)
Producent - Solvay Pharmaceuticals B.V., Holland.

Duspatalin er et moderne myotropisk antispasmodik, hvis virkning sigter mod at eliminere spastisk (krampe) og motorisk (motorik) aktivitet i fordøjelsessystemets glatte muskler. Duspatalin undertrykker ikke aktiviteten i mave-tarmkanalens organer, der fungerer uden patologi.

Hovedretningen for duspatalins antispasmodiske virkning er fordøjelsesorganerne

Hvad adskiller duspatalin fra andre antispasmodika (No-shpa, papaverine osv.)

  • ikke-giftig;
  • meget effektiv;
  • selektivitet, handlingsretning
  • handlingens varighed
  • ingen alvorlige bivirkninger.
  • i form af overtrukne tabletter. Hver tablet indeholder 125 mg af det aktive stof - mebevelin;
  • i form af kapsler med langvarig (lang) virkning. Hver kapsel indeholder 200 mg aktiv ingrediens - mebevelin;

Modtagelse: Da kapslerne har en langvarig virkning, giver dette dig mulighed for at tage kapsler 2 r / dag, tabletterne tages før måltiderne - 3 r / dag

Behandlingsforløb: 1-2 uger. Afhængigt af sygdommen kan behandlingsforløbet være mere eller mindre..

Duspatalin Indikationer til brug

Generelle bestemmelser Hovedretningen for duspatalins spastiske (antispasmodiske) virkning er fordøjelsesorganerne.

  • afslapning af fordøjelsessystemets glatte muskler;
  • smerte symptomer forårsaget af kompression af nerveender (krampe) elimineres;
  • blodtilførslen til det syge organ forbedres, forstyrres af krampe, dvs. organernæring genoprettes.

Hvilke sygdomme behandler Duspatalin:

Den mest effektive anvendelse af duspatalin til behandling af fordøjelsessystemet -

mave, tarme, bugspytkirtel, galdeveje, især den nedre mave-tarmkanal.

Med sygdomme i mave-tarmkanalen, med gastritis, pancreatitis, cholecystitis, sår osv. betændelse og skade på slimhinden ledsages af spasmer i glatte muskler i syge organer, hvilket forårsager smerte. No-shpa bruges normalt til at lindre smerter. I dette tilfælde er det imidlertid bedre at bruge duspatalin, som har fokus på at lindre spasmer i fordøjelsessystemet..

  1. IBS (irritabel tarmsyndrom), kronisk colitis, dysbiose. Den mest effektive virkning af duspatalin på tyktarmens muskler og den naturlige tarmperistaltik undertrykkes ikke, og derfor opstår ikke flatulens, forstoppelse eller andre ubehagelige konsekvenser.
  2. Kronisk gastritis, mavesår og tumorer i mave og tolvfingertarm. Som beskrevet ovenfor eliminerer krampelindring smerter forårsaget af klemning af nerveender, forbedrer blodtilførslen til det syge organ.
  3. Kronisk pancreatitis. Som et resultat af fjernelsen af ​​spasmer i bugspytkirtelkanalerne elimineres stagnation, og udstrømningen af ​​bugspytkirtelsaft opstår, hvilket undgår forekomsten af ​​bugspytkirtelnekrose (selvfordøjelse af organet). Læs mere om dette i det næste indlæg >>
  4. Sygdomme i galdekanalen - kronisk cholecystitis og cholangitis. Som et resultat af fjernelse af spasmer i galdegangene elimineres stagnation og galdestrømning, hvilket undgår forværringer af cholecystitis og cholangitis.

Duspatalin har få kontraindikationer:

  • Allergiske reaktioner;
  • Individuel intolerance;
  • Børn under 18 år (grund - der er utilstrækkelige kliniske forsøg for denne kategori af patienter)
  • Gravide kvinder (kapsler har ingen åbenlyse kontraindikationer, men bør kun tages med en streng læges recept for vitale indikationer);
  • Ammende kvinder (ingen data, hvis stoffet er vitalt, skal du stoppe med at fodre).

Bivirkninger forårsaget af at tage Dispatalin:

  • Duspatalin har få kontraindikationer og bivirkninger.
  • Duspatalin (kapsler) har færre kontraindikationer end duspatalin (tabletter)

# Duspatalin (kapsler) - en individuel reaktion på stoffet, allergi er mulig.

# Duspatalin (tabletter) - en individuel reaktion på stoffet, allergi, kvalme, hovedpine og svimmelhed er mulig.

I behandlingsperioden skal der udvises forsigtighed i klasser, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner: kørsel af køretøjer, arbejde i højder og andre farlige aktiviteter.

Duspatalin Duspatalin-pris

Duspatalin tilhører den midterste priskategori.

Nedenfor er gennemsnitsprisen på stoffet duspatalin og prisen på duspatalin synonymer, dvs. præparater indeholdende en aktiv ingrediens - mebevelin.

  • DUSPATALIN CAPS RETARD 200MG N30 HOLLAND - 430 rub
  • DYUSPATALIN CAPS. FORLÆNGE. HANDLING. 200MG nr. 30 - 450 rubler
  • NO-SHPA TAB.40MG nr. 30 - 178,75 rubler (data til sammenligning af priser: no-shpa og duspatalin)
  • NIASPAM 0.2 N30 CAPS FORLænget - 326 rubler
  • SPAREX CAPS. FORLÆNGE. HANDLING. 200MG nr. 30-364 rubler
  • TRIGAN-D FAN. Nr. 20 - 79,31 rubler

Gennemsnitspriserne for medicin er for eksempel angivet og svarer til tidsperioden og købsstedet - November 2013, Moskva

Gennemsnitspriser opdateres dagligt. Du kan finde ud af den nøjagtige pris ved at ringe til et apotek eller en medicinsk institution i din by..

Duspatalin-analoger

Duspatalin har analoger og synonymer.

  • Synonyme lægemidler indeholder den samme aktive ingrediens. I tilfælde af duspatalin er dette mebevelin.
  • Analoge lægemidler indeholder andre aktive ingredienser, men de medicinske egenskaber ved analoge lægemidler er ens.

Dermed:

# Hvis du vil købe medicin med medicinske egenskaber tættere på duspatalin, hvor den medicinske egenskab realiseres ved hjælp af mebelvelin, så køb duspatalin synomimpræparater.

Duspatalin synonymer er billigere end duspatan:

  • Niaspam,
  • Sparex,
  • Mebeverin.

(Niaspam, Sparex er kapsler med langvarig virkning, Mebeverin er tabletter)

Da synonyme præparater indeholder et aktivt stof, er de udskiftelige. Det vil sige, hvis lægen har ordineret et lægemiddel til dig, så kan du købe et andet - et synonymmedicin. (Alle har deres egne grunde til udskiftningen - dette er manglen på et lægemiddel på apoteket eller materielle problemer)

# Hvis du vil købe et lægemiddel med medicinske egenskaber tæt på duspatalin, men vælger tilstedeværelsen af ​​en anden aktiv ingrediens, så køb duspatalinanaloger.

Duspatalin-analoger er billigere end duspatan:

  • Bendazol (tabletter);
  • Buscopan (tabletter);
  • Dibazol (tabletter);
  • Dicetel (tabletter);
  • Drotaverinhydrochlorid (tabletter);
  • No-shpa (tabletter);
  • Papaverine (tabletter);
  • Spaskuprel (homøopatiske tabletter);
  • Trigan (tabletter og opløsning til intramuskulær injektion);
  • Trigan-D;
  • Trimedat (tabletter).

Hvis du selv kan vælge synonymerne for duspatalin, er det vanskeligere at vælge analogerne til duspatalin. Lad mig minde dig om, at duspatalinanaloger ikke indeholder mebevelin, men indeholder en anden aktiv komponent (komponenter), men effekten af ​​duspatalinanaloger på kroppen svarer til effekten af ​​duspatalin.

For at få det rigtige valg af en analog af lægemidlet er der brug for hjælp fra en læge!

Duspatalin brugsanvisning
(officiel kommentar)

Brugsanvisning er inkluderet i hver pakke med Duspatalin.

Opmærksomhed! Oplysningerne på denne side er kun til informationsformål og kan ikke bruges til selvmedicinering. Medicin skal ordineres af en læge. Hvis du finder en kontraindikation til din helbredstilstand ved hjælp af kommentaren til stoffet, skal du diskutere dette med din læge. Ingen websteder eller online rådgivning kan erstatte en personlig konsultation med en specialist.

Duspatalin - analoger er billigere (liste med priser), sammenligning

Sygdomme i mave-tarmkanalen er ikke ualmindelige i den moderne verden. Et hurtigt tempo i livet, en overtrædelse af kosten, stress og andre årsager fører til funktionelle og mere alvorlige sygdomme i mave-tarmkanalen. Artiklen handler om et moderne lægemiddel, der hedder "Duspatalin". Dets analoger vil blive overvejet, og en sammenlignende vurdering vil blive givet til nogle erstatninger for duspatalin.

Duspatalin - hurtige instruktioner

Mebeverin hydrochlorid er det aktive stof i lægemidlet. ICD-10-koden er ATX A0ZA A04. Henviser til antikolinergika. Frigørelsesform - tabletter (135 g aktivt stof) og kapsler (200 g mebeverin). Produceret i Holland.

Mebeverin har en udtalt antispasmodisk egenskab. Virkningen af ​​lægemidlet er selektiv, det påvirker hovedsageligt glatte muskler i fordøjelsessystemet, mens tarmens bevægelighed forbliver uændret.

Hvornår vises duspatalin?

Direkte indikationer for udnævnelsen er:

  • irritabel tarmsyndrom (flatulens, kolik, forstoppelse, diarré)
  • krampe i mave-tarmkanalen (GIT);
  • smerter i det epigastriske område (mavesmerter);
  • galdekanalens patologi.

Kontraindikationer

Mebeverin anvendes ikke i følgende tilfælde:

  • individuel intolerance
  • graviditet og amning
  • børn under 10 år.

Sådan skal du tage duspatalin?

Normalt vil lægen ordinere behandlingsregimen. Varigheden af ​​optagelsen aftales også med en specialist. I henhold til brugsanvisningen, for eksempel, hvis vi overvejer duspatalin i kapsler, tages stoffet 1 kapsel to gange om dagen.

Mulige bivirkninger

Duspatalin forårsager sjældent "bivirkninger", negative symptomer såsom forstoppelse, diarré, kvalme, hovedpine eller svimmelhed, allergiske reaktioner er ret sjældne.

De gennemsnitlige omkostninger ved duspatalin i Rusland er 500-600 rubler.

Duspatalins analoger er billigere

Dette betyder ikke, at dette værktøj har en ublu pris, men alligevel stopper søgen efter billigere erstatninger ikke. Dette betyder, at en sådan pris ikke er egnet for alle, især i tilfælde, hvor patienten lider af kroniske gastrointestinale lidelser, og duspatalin skal købes gentagne gange. Heldigvis findes der billige fonde, de vil blive diskuteret nedenfor.

Duspatalin ændres som regel af to grunde: prisen er ikke opfyldt, eller patienten har bivirkninger. Først og fremmest skal du vide, at udskiftning af lægemidlet kun udføres af en specialist, der kan ikke være noget initiativ i denne sag.

Følgende stoffer kan betragtes som billige analoger til russisk produktion:

  • mebeverine;
  • sparex;
  • papaverine.

Følgende lægemidler anbefales fra udenlandske fonde, de er også billigere:

  • dicetel;
  • trimedat;
  • no-shpa;
  • buscopan;
  • odeston;
  • niaspam.

Lad os se nærmere på de præsenterede lægemidler.

Russiske analoger af duspatalin

Mebeverin

Russisk mebeverin er en strukturel analog af duspatalin, da deres aktive ingrediens falder fuldstændigt sammen. Lægemidlet produceres i kapsler, hvis virkning har en langvarig virkning. Lægemidlet er ordineret til halsbrand, kvalme, spastisk smerte i epigastrium. Lægemidlet bruges også til pancreatitis, når patienten udvikler opkastning. Indtil 18 år anbefales stoffet ikke til brug. Hvad angår de mulige bivirkninger, er de de samme som for duspatalin..

Sparex

Ligesom mebeverine tilhører Sparex de strukturelle analoger af duspatalin. Indikationer, kontraindikationer, bivirkninger har ingen specielle forskelle. Sparex har en indkapslet frigivelsesformular. Før 12 år anbefales stoffet ikke til brug. I sjældne tilfælde ordineres agenten i kort tid tidligere end denne alder, for eksempel med en skarp smerte i epigastrium. Sparex kan bruges til mavesår, pancreatitis, kolik lokaliseret i leveren og nyrerne.

Papaverine

Den aktive ingrediens er papaverinhydrochlorid. Værktøjet bruges med succes til at lindre lever- og nyrekolik. Anbefales til pylorospasme, cholelithiasis, cerebral vasospasme. Værktøjet fås i tabletter, suppositorier, injektionsopløsning.

Udenlandske analoger

Niaspam

Midlet har en myotrop effekt. Oprindelsesland: Indien. Den aktive ingrediens er mebeverinhydrochlorid. Det er en strukturel analog af duspatalin. Niaspams hovedopgave er at eliminere funktionelle lidelser i tyktarmen. Lægemidlet har en udtalt antispasmodisk virkning. Lægemidlet anbefales ikke under 12 år.

Trimedat

Lægemidlet er klassificeret som et antispasmodisk middel, der eliminerer smerte og ubehag i mave-tarmkanalen. Navnet på det aktive stof falder sammen med lægemidlets navn. Trimedat fås i tabletter. Producent: Korea.

Odeston

Den aktive ingrediens er gimecromon. Oprindelsesland: Polen. Lægemidlet er tilgængeligt i tabletform. Odeston har en udtalt antispasmodisk virkning og har også en koleretisk virkning. Sammenlignet med duspatalin har lægemidlet en bredere anvendelse. Det ordineres også i følgende tilfælde: alle problemer forbundet med dysfunktion i galdeblæren (dyskenesia, cholecystitis og andre).

Ulempen ved odeston er, at den har kontraindikationer til brug: hæmofili, svære nyre- og leverpatologier, barndom, gastrointestinale ulcerative processer og andre. Bivirkninger er oftere forbundet med migræne og allergiske manifestationer.

Buscopan

Lægemidlet produceres i Frankrig og Østrig. Henviser til kolinomimetika, forhindrer perfekt krampe i tarmene (lille og tyk), mave og galdeblære. Det har to former for frigivelse: tabletter og suppositorier. Produktet er baseret på det aktive stof butylbromid hyoscin.

Buscopan er effektiv til forskellige spasmer, det er ordineret til kolikanfald, tarmdysfunktioner, pylorospasme, kardiospasme og andre problemer..

Kontraindikationer til brug: myasthenia gravis, lungeødem, åreforkalkning, andre. Mulige bivirkninger: svær døsighed, mundtørhed, takykardi.

Nej-shpa

Produktet er produceret i Frankrig. Er en billig erstatning for duspatalin.

Mange læger mener, at intet spa er en af ​​de billigste erstatninger for duspatalin. Har en udtalt myotropisk virkning. Viser en stærk smertestillende virkning, så den bruges ofte til at lindre nyre- og leverkolik samt angreb fra anden etiologi. Frigørelsesform: tabletter og injektionsopløsning. Det aktive stof er drotaverin (krampeløsende).

  • Indikationer: spasmer i forskellige organer. Godkendt til brug i obstetrisk praksis.
  • Kontraindikationer: alvorlige funktionelle lidelser i leveren, nyrerne, hjertet, børn under 6 år, amning, individuel intolerance over for sammensætningen. Bivirkninger er yderst sjældne: migræne, søvnløshed, takykardi, hypotension, dyspepsi.

Dicetel

Pinaveria bromid er den vigtigste aktive ingrediens. Henviser til m-antikolinergika. Fremstillet i Frankrig. Frigørelsesform: tabletter.

Det bruges til at lindre spasmer og kolik ved gastrointestinale sygdomme. Dicetel bruges også som et præparat til endoskopiske procedurer. Lægemidlet tolereres godt, nogle gange er der bivirkninger: diarré, kvalme, allergier.

I øjeblikket er Dycetel lidt billigere end duspatalin og endnu dyrere i nogle apoteker..

Når man vælger antispasmodika, ved patienter undertiden ikke, hvad der er bedre at købe. Specialister tilbyder ofte flere lægemidler at vælge imellem, og det viser sig, at valget forbliver hos patienten. Lad os sammenligne flere par antispasmodiske lægemidler og prøve at afgøre, hvilken der er mere effektiv og billigere..

Sammenlignende evaluering af duspatalin og dets analoger

Trimedat eller duspatalin - hvilket er bedre

Den vigtigste indikation for brugen af ​​disse stoffer er irritabel tarmsyndrom. Den farmakologiske gruppe, som disse lægemidler tilhører, er myotrope antispasmodika.

  • vigtigste rollebesætning;
  • hjælpeansatte
  • fremstillingsvirksomhed;
  • pris;
  • driftsprincip
  • form for frigivelse

Mebeverine er det aktive stof i duspatalin, trimebutin er hovedkomponenten i trimedat. Begge lægemidler har form af tabletter, kun duspatalin har kapsler.

I tilfælde af alvorligt smertesyndrom er det bedre at bruge duspatalin; til forstoppelse anbefales trimedat. Som en antispasmodic, fordelen i forhold til duspatalin.

Trimedat anvendes ikke til børn under tre år, duspatalin er kun tilladt efter 10 år. I ammeperioden bruges de pågældende midler ikke. Under graviditet kan kun trimedat anvendes i undtagelsestilfælde i II og III trimester.

Sparex eller Duspatalin - hvad man skal vælge

Præparaterne er strukturelle analoger, sammensætningen adskiller sig kun i hjælpekomponenter. Den russiske producent producerer kun kapsler, og Duspatalin (Holland) har også tabletter med en lavere dosis. Dette gør det muligt at justere behandlingen, når den daglige dosis skal reduceres.

Da fondene har en identisk sammensætning, er indikationerne, kontraindikationer stort set de samme. Undertiden observeres bivirkninger, for eksempel når du tager duspatalin, er de fraværende, men der er en reaktion på Sparex, snarere er sådanne "bivirkninger" forbundet med en slags hjælpestof.

Uanset hvad man kan sige, men prisen forbliver en af ​​prioriteterne, når man vælger et lægemiddel. Uanset hvor rost det f.eks. Er et fremmed lægemiddel, er det svært at overbevise en person om, at kun det skal købes. Det er især problematisk at gøre dette, når patientens købekraft er lav. Derfor bør specialister altid tage dette øjeblik i betragtning og vælge midler i henhold til patientens økonomiske kapacitet..

Det skal bemærkes, at importerede stoffer ikke altid er bedre. Praktiserende læger har erfaring med brugen af ​​forskellige lægemidler, og derfor vil en kompetent læge altid fortælle patienten, hvilket middel der skal stoppes..

Duspatalin eller niaspam

Disse fonde er strukturelle analoger, derfor er de identiske i farmakologisk virkning. Doseringen af ​​kapslerne til disse midler er også den samme. Langtidsvirkende stoffer.

Lægemidlerne adskiller sig kun i hjælpestofers pris, producent og sammensætning. Niaspam kan bruges fra 12 år, duspatalin er tilladt fra 10 år.

Urteanaloger, der lindrer tarmkramper

Der er en bestemt kategori af patienter, der ikke ønsker at tage kemiske stoffer, idet en sådan behandling betragtes som dødelig for kroppen. Naturligvis kan man ikke argumentere så entydigt, nogle gange kan man ikke undvære visse stoffer. For eksempel er det umuligt at helbrede tuberkulose uden antibiotika..

Naturlægemidler er som regel inkluderet i kompleks terapi og bidrager til en hurtigere genopretning af kroppen. Lad os se på et par enkle opskrifter, der lindrer spasmer, hvor lægeplanter er billige analoger til duspatalin.

Lægemiddelopsamling mod intestinal spasme (infusion)

  • salvie;
  • plantain;
  • pebermynte;
  • Perikon;
  • cudweed.

Tørrede svampe har brug for 10 gram, mynte - 5 gram, resten af ​​urterne tager 15 gram. Alle urter skal blandes, indsamlingen er klar. For at samlingen kan være gavnlig, er det meget vigtigt at høste lægeplanter korrekt. Hvis der ikke er nogen erfaring i denne sag, er det bedre at købe færdige produkter på apoteket..

Lad os nu gå direkte til forberedelsen af ​​infusionen. Du skal hælde 5 gram samling med kogende vand (200-300 ml). Insister 20 minutter, spænd. Opdel den resulterende infusion i tre dele og drik i løbet af dagen.

Pebermynteinfusion

Mange har hørt, at mynte ikke kun beroliger nervesystemet, men også er et fremragende antispasmodisk middel. Mintinfusion tages mod hovedpine, tarmkramper, menstruationssmerter. Mynte brygges både tør og frisk. Normalt tages en dessertsked tørre råmaterialer i et glas kogende vand. Efter 15 minutter er infusionen klar. At drikke en sådan infusion anbefales to gange om dagen..

Hvis du er uden for byen, skal du være opmærksom, der vokser mange vilde mynte nær vandområder og søer; i dets medicinske egenskaber overstiger den pebermynte. Så vær ikke doven, vælg en mynte og tør den. Et sådant præparat hjælper mere end én gang med nervøs spænding og smerter i maven..

Horsetail, Yarrow og Malurt

Blandingen af ​​disse planter har en gavnlig effekt på de glatte muskler i mave-tarmkanalen. Horsetail og ryllik tager 20 gram hver, tilsæt derefter 10 gram malurt. Alle er blandede. Den resulterende blanding hældes i 0,5 liter kogende vand. Insister i ca. to timer, og filtrer derefter. Tag 50 ml 4 gange om dagen.

Behandlingsforløbet er mindst fem dage, selvom smerten i tarmene er gået allerede den anden dag. Det er nødvendigt at "berolige" mave-tarmkanalen så meget som muligt, især i tilfælde hvor patienten har irritabel tarmsyndrom.

Dild (infusion)

Dild er et fremragende middel til forebyggelse og lindring af tarmkramper. Om sommeren er det bedre at insistere på friske dildfrø om vinteren - tørre. En spiseskefuld frø hældes med 200 ml kogende vand, lad det stå i 15 minutter. Også om sommeren kan du tage dildgrøntsager. Det brygges på samme måde.

Mennesker med gastrointestinale problemer skal konstant inkludere dild i deres kost. Hvis en baby bor i huset, har dildevand (køb på apotek), lindrer det perfekt kolik.

Toadflax (infusion)

Denne plante tilhører plantainfamilien. Infusionen fremstilles som følger: hæld en spiseskefuld urter med 300 ml kogende vand. Insister i ca. 20 minutter, dræn. Tag en spiseskefuld hver fjerde time. Behandlingsforløbet for gastrointestinale sygdomme varer to uger. Efter en måned gentages behandlingen.

Konklusion

Duspatalin er et værdigt og bemærkelsesværdigt lægemiddel, der eliminerer smerter og spasmer i forskellige lidelser i mave-tarmkanalen. På trods af dette er mange patienter interesserede i analoger.

Artiklen indeholder en liste over billige analoger, en sammenlignende egenskab ved duspatalin og nogle af dens analoger. Vi håber, at de præsenterede oplysninger hjælper patienter med at forstå ikke så enkle spørgsmål om medicin og farmakologi. være sund!

Duspatalin - brugsanvisning

Omkostninger og regler for salg gennem apoteker

Lægemidlet importeres til Rusland fra Holland, så prisen er relativt høj. Der findes ingen tabletform på apoteker. Omkostningerne ved pakning af 30 kapsler Duspatalin er ca. 500 rubler. Rabatter kan findes i online-apoteker.

Lægemidlet, der er skabt på basis af mebeverine, har stædigt de første positioner i udnævnelsen som et antispastisk middel mod smerte. Før brug er det nødvendigt at studere instruktionerne for at udelukke mulige negative konsekvenser. Du kan ikke tage og vælge dosis selv. Det er bedre at konsultere en gastroenterolog.

Duspatalin Duspatalin-pris

Duspatalin tilhører den midterste priskategori.

Nedenfor er gennemsnitsprisen på stoffet duspatalin og prisen på duspatalin synonymer, dvs. præparater indeholdende en aktiv ingrediens - mebevelin.

  • DUSPATALIN CAPS RETARD 200MG N30 HOLLAND - 430 rub
  • DYUSPATALIN CAPS. FORLÆNGE. HANDLING. 200MG nr. 30 - 450 rubler
  • NO-SHPA TAB.40MG nr. 30 - 178,75 rubler (data til sammenligning af priser: no-shpa og duspatalin)
  • NIASPAM 0.2 N30 CAPS FORLænget - 326 rubler
  • SPAREX CAPS. FORLÆNGE. HANDLING. 200MG nr. 30-364 rubler
  • TRIGAN-D FAN. Nr. 20 - 79,31 rubler

Gennemsnitspriserne for medicin er for eksempel angivet og svarer til tidsperioden og købsstedet - November 2013, Moskva

Gennemsnitspriser opdateres dagligt. Du kan finde ud af den nøjagtige pris ved at ringe til et apotek eller en medicinsk institution i din by..

Sådan skal du tage duspatalin

For at medicinen kan hjælpe, skal den tages i henhold til instruktionerne:

  • Ikke mere end 2 kapsler er tilladt om dagen;
  • Modtagelse skal opdeles i 2 gange - en kapsel om morgenen og om aftenen;
  • Lægemidlet skal sluges 20 minutter før måltider med et glas varmt vand;
  • Normalt beregnes anvendelsesperioden ud fra patientens velbefindende;
  • I intet tilfælde skal du pludselig stoppe med at drikke duspatalin, dette vil garanteret føre til tilbagevenden eller endda en stigning i spasmer;
  • Inden for en uge, efter forbedring, drikker de en kapsel. Alt det samme 20 minutter før måltider om morgenen;
  • Efter en fuldstændig annullering venter de i flere dage og overvåger patientens tilstand, hvis klagerne vender tilbage - en uge for kapslen.

Brug af lægemidlet skal aftales med gastroenterologen og overholde hans anbefalinger strengt. Især hvis patienten er gravid, skal du begynde at tænke på babyens fremtid nu..

Lægemidlet er absolut ikke kombineret med alkohol, så i løbet af at tage afhængigheden bliver du nødt til at give op.

Instruktioner til brug af Duspatalin til forskellige patologier

Lægemidlet Duspatalin skal bruges til mange sygdomme i fordøjelseskanalen.

Med galde dysfunktion skal stoffet Duspatalin drikkes inden for 14 dage. Du skal tage tabletter eller kapsler før måltider 2-3 gange om dagen (afhængigt af kompleksiteten af ​​den patologiske proces) og kan bruges i kompleks terapi.

I tilfælde af dysfunktion af tarmmotilitet med øget gasproduktion, skal Duspatalin drikkes uden afbrydelse i mindst en måned. Du skal drikke 1 tablet eller kapsel - om morgenen og om aftenen. Behandlingsforløbet skal fortsættes, indtil der vises positive kliniske manifestationer..

Funktionel behandling af forstyrret tarmfordøjelse med kvalme og opkastning. I dette tilfælde skal du først ordinere et behandlingsforløb i 1 uge, 1 tablet - 3 gange om dagen. Hvis den kliniske effekt ikke opnås, og den patologiske tilstand fortsat ledsages af kvalme eller opkastning, skal behandlingen fortsættes i op til 30 dage, men tabletter skal tages 1 stk. - 2 gange om dagen. Med en ikke særlig udtalt effekt af behandlingen (med resterende kvalme) er det nødvendigt at udvide behandlingsforløbet med Duspatalin op til 3 måneder - 1 tablet hver - om morgenen og om aftenen (under streng tilsyn af den behandlende læge). Som regel er på dette tidspunkt alle manifestationer af tarmdysfunktion passeret.

Ved behandling af patologiske processer i bugspytkirtlen og især med pancreatitis er Duspatalin beruset i op til 30 dage efter gastroenterologens skøn og kroppens reaktion på behandlingen.

Indikationer

De vigtigste indikationer på duspatalin er lindring af mavesmerter og tarm forårsaget af spasmer med en række patologiske tilstande og normalisering af tonen.

I modsætning til andre antispasmodika (papaverin, no-shpa) har signifikant selektiv aktivitet i forhold til Oddi lukkemuskel. Det er ordineret til hans hypertonicitet, eliminerer hans dysfunktion, galde- og bugspytkirtelkolik.

Effektiviteten af ​​duspatalin ved irritabel tarmsyndrom (IBS) er bevist i uafhængige undersøgelser. Normaliserer afføring i forskellige typer IBS ledsaget af både kronisk diarré og forstoppelse.

  • Smerter, ubehag forårsaget af mavekramper.
  • Galdekolik.
  • Nyrekolik.
  • Funktionelle lidelser i fordøjelseskanalen.
  • Som et symptomatisk middel til eliminering af smertesyndrom.
  • Irritabel tarm ubehag lindring.
  • Sphincter af Oddi dysfunktion.
  • Nogle typer gastritis.

Kontraindikationer og bivirkninger

Duspatalin er kontraindiceret hos gravide kvinder såvel som hos patienter med mebeverinallergi.

Vigtig! I henhold til instruktionerne til Duspatalin kan tabletterne tages af patienter over 12 år.

For unge under 18 år ordineres lægemidlet med forsigtighed og vælger kapselform. Når du bruger medicinen, er uønskede reaktioner mulige:

Når du bruger medicinen, er uønskede reaktioner mulige:

  • allergiske manifestationer, hovedsageligt på huden - urticaria, exanthema, Quinckes ødem;
  • anafylaktisk shock (med overfølsomhed).

Sådanne bivirkninger er identificeret ved praksis efter markedsføring, så hyppigheden af ​​deres forekomst er ikke nøjagtigt fastslået..

Priser for lægemidlet og analoger af Duspatalin

Ikke alle lignende lægemidler af Duspatalin har en budgetomkostning. Prisen afhænger af lægemidlets oprindelsesland. Indenlandske lægemidler er 2-3 gange billigere end importerede erstatninger. Listen over Duspatalin-analoger er vist i tabellen

Navn på medicinGrundlæggende dosering
komponent (mg)
Mængde i 1 pakkePris
Duspatalin200

466-470

Buscopanti

480-500

Dicetel5020548-600
Spaskuprelpiller under tungen

928-950

Sparex200tredive334-400
Trimedat

466-590

Drotaverin40ti

Dibazol20

Niaspam200tredive418-430

Indikationer

Det vigtigste kendetegn ved Duspatalin er, at det har en direkte effekt på glatte muskler i mave-tarmkanalen uden at påvirke det indre organs samlede funktion og uden at skade det. Efter terapiforløbet fjernes komplekset fuldstændigt fra kroppen i løbet af tømning af blæren.

Hovedformålet med midlet er at undertrykke ubehagelig smerte i tarmene. En krampe er en ukontrolleret sammentrækning af muskelvæv ledsaget af øget utilpashed. For at eliminere en sådan overtrædelse er det nødvendigt at udføre en proces med svækkelse af nerveimpulser, hvorfra information flyder til slutningen. Duspatalin ordineres til patienter i følgende tilfælde:

  • identifikation af kolik ledsaget af vanskeligheder med udstrømning af galde fra leveren og blæren på grund af tilstedeværelsen af ​​en sten,
  • øgede tarmskæresmerter som følge af lidelser i tyktarmen,
  • svækkelse af galdeblærens ydeevne, hovedsagelig kontraktil funktion,
  • forekomsten af ​​spasmer i mave-tarmkanalens organer forårsaget af patologiske processer,
  • diagnosticering af irritabelt tarmsyndrom karakteriseret ved mavesmerter, forstoppelse eller løs afføring.

Det anbefales ikke at udføre Duspatalin-behandling alene. Inden du begynder at bruge, skal du konsultere en læge, gennemgå en diagnostisk undersøgelse for at finde årsagen til sygdommen. Lignende problemer i medicinske institutioner behandles af en gastroenterolog, proktolog, terapeut og neurolog (hvis problemet skyldes psykologiske konsekvenser).

I graviditetsperioden er forventede mødre ofte tvunget til at ty til at bruge stoffet. Lægemidlet giver dig mulighed for at klare spasmer, der opstår i fordøjelseskanalen. Det er tilladt at bruge i ammeprocessen, da komponenterne i sammensætningen ikke har evnen til at trænge ind i modermælken.

Afbrydelse af afføring betragtes som et ret almindeligt problem i dag. I de fleste tilfælde opdages denne form for ændring hos ældre, men der er også en hel del ofre blandt unge. En faktor, der påvirker forekomsten af ​​lidelser, er en forstyrrelse i bevægeligheden i tarmens muskeldel. Sådanne afvigelser tillader ikke afføring at bevæge sig gennem kolonområdet. Som afføringsmiddel er brugen af ​​Duspatalin tilladt. Derudover anvendes stoffet i vid udstrækning med fordel i tilfælde af svigt i tarmene og mavesåret. En sådan afvigelse opstår på baggrund af manglende evne til at klare den mad, der kommer ind i menneskekroppen. Efter et utilstrækkeligt indtag af mineraler og stoffer opstår et tab af ydeevne for organer og systemer. Duspatalin er især effektivt til pancreatitis. Det hjælper med at eliminere betændelse og ubehagelig smerte.

Ikke mindre populær og almindelig medicin overvejes ved diagnosticering af en patient med cholecystitis. Denne sygdom er kendetegnet ved starten af ​​en inflammatorisk proces i blæreområdet, mens den patologiske proces har en bakteriel, viral eller parasitisk etymologi. Ofte kan patologi ledsages af bevægelse af sten langs kønsorganet. I løbet af denne periode er patienten presserende nødt til at hjælpe med at klare øgede smerte manifestationer..

Ved diagnosticering af en patient med irritabelt tarmsyndrom skyldes indikationen for at tage Duspatalin det faktum, at komponenterne i sammensætningen hjælper med at eliminere de vigtigste faktorer, der provokerer den patologiske proces. Disse inkluderer indflydelse af konstante stressende situationer, forkert og utilstrækkelig ernæring, øget patientangst, mulig identifikation af en depressiv tilstand og kropstræthed..

Analoger

Afhængigt af hvilken aktiv ingrediens der er inkluderet i lægemidlet, er Duspatalin-analoger opdelt i 2 grupper:

  1. Præparater, der indeholder den samme aktive ingrediens som Duspatalin. De kan variere i form af frigivelse, indholdet af det aktive stof og sammensætningen af ​​hjælpekomponenterne..
  2. Virkningen af ​​de medikamenter, der er inkluderet i denne gruppe, er baseret på et andet aktivt stof, men deres terapeutiske virkning er den samme som Duspatalin.


Den første gruppe inkluderer:

  • Mebeverin;
  • Niaspam;
  • Sparex.

Analoger af lægemidlet fra den anden gruppe er:

  • Trigan (tabletter og opløsning til intramuskulære injektioner);
  • Trimedat (tabletter);
  • Spaskuprel (homøopatiske tabletter);
  • Buscopan (tabletter);
  • Dibazol (tabletter);
  • Bendazol (tabletter);
  • Dicetel (tabletter);
  • No-shpa (tabletter);
  • Drotaverinhydrochlorid (tabletter);
  • Papaverine (tabletter).

Hvilken slags analog der skal erstatte Duspatalin afhænger af tolerancen af ​​disse lægemidler, deres farmakologiske egenskaber og graden af ​​indflydelse på forskellige kropsfunktioner. Lægen hjælper dig med at vælge den bedste løsning.

Graviditet og behandling

Under graviditeten oplever kvinder hormonelle og fysiologiske ændringer, der påvirker deres helbred på forskellige måder. Den voksende livmoder har glatte muskler, der ofte kramper. Dette fører til smerte. Spasmer påvirker nærliggende organer, herunder:

  • mave,
  • bugspytkirtel,
  • tarmene.

For at reducere livmodertonen bruger de hjælp fra No-shpy, og for at eliminere spasmer i musklerne i mave-tarmkanalen anvendes Duspatalin. Valget til fordel for dette lægemiddel forklares ved, at det selektivt påvirker glatte muskelmuskler i mave og tarm, men ikke påvirker livmoderen..

Duspatalin-anmeldelser fra patienter og læger er positive. Dette bemærkes af både gynækologer og terapeuter. Kvinder, der bærer et foster, er følelsesmæssige, let ophidselige, desuden har de ofte fejl i ernæring. Som et resultat påvirker det tilstanden i mave-tarmkanalen i form af kolik og smerte, forværring af kroniske sygdomme (cholecystitis, pancreatitis, gastritis). I instruktionerne til lægemidlet "Duspatalin" gælder indikationer for brug på gravide kvinder.

Hos gravide kvinder forekommer spænding og lukning af Oddi lukkemuskel, hvis funktion er at regulere frigivelsen af ​​galde fra bugspytkirtlen til tolvfingertarmen. Hvis lukkemusklen lukker, stopper udskillelsen af ​​galdesaft og mavesaft, og dette forstyrrer hele processen med madfordøjelse. Som et resultat lider kvinden af ​​mavesmerter. Duspatalin kommer til undsætning, hvis anvendelse sikrer fjernelse af alle negative manifestationer.

På trods af de mange positive anmeldelser af gravide kvinder om brugen af ​​dette lægemiddel bemærker kommentaren, at kvinder under graviditet og amning skal tage det farmakologiske lægemiddel med forsigtighed. Under amning skal du sikre dig, at ethvert lægemiddel, der tages af en kvinde (antibiotika eller smertestillende middel) ikke påvirker kvaliteten af ​​modermælk og babyens sundhed.

Som kontraindikationer bemærker lægerne en øget følsomhed eller intolerance over for komponenterne i lægemidlets sammensætning.

Forskelle mellem stofferne Meteospazmil og Duspatalin

farmakologisk virkning

Duspatalin indeholder mebeverin, et antispasmodikum, der påvirker endetarmens glatte muskler. Denne forbindelse reducerer permeabiliteten af ​​kanaler, der regulerer ionstrømning gennem cellemembraner. Der er en blokering af genoptagelsen af ​​noradrenalin, som har en bedøvelseseffekt på alle organer i fordøjelseskanalen. Medicin:

  • fremkalder ikke en uønsket antikolinerg virkning;
  • genopretter hurtigt normal peristaltik;
  • reducerer ikke den funktionelle aktivitet af gastriske glatte muskelceller.

Den antispasmodiske virkning opstår som et resultat af afslapning af den glatte muskel i galdeblæren, maven og tarmene, hvorfra Duspatalin bruges til at reducere svær smerte. De fleste af glatte muskelfibre er placeret i tyktarmen; derfor udøver mebeverin sin terapeutiske virkning i dette særlige organ i mave-tarmkanalen. Et fald i tonen i de indre vægge i den nedre tarm påvirker ikke peristaltikken, og varigheden af ​​fødevarebolusens bevægelse ændres ikke.

Hvis du tager Duspatalin, slapper Audrey af, og dette forbedrer udstrømningen af ​​galde betydeligt og eliminerer smertefuld krampe under udviklingen af ​​galde kolik. Selektiviteten af ​​lægemidlet består også i at eliminere den hyppige trang til at tømme tarmene og fraværet af nogen effekt under normal peristaltik. Mebeverin bruges til at behandle patologiske processer, der forekommer i forskellige organer i fordøjelseskanalen.

Duspatalin kapsler bruges til at eliminere smerter ved gastrointestinale sygdomme

Brugsanvisning

Brugsanvisningen indikerer, at doseringen afhænger af doseringsformen af ​​Duspatalin.

  • Filmovertrukne tabletter: gennem munden kan den daglige dosis være 135 mg 3 gange eller 100 mg 4 gange dagligt. Efter opnåelse af den ønskede kliniske effekt anbefales det at reducere dosis gradvist over flere uger..
  • Kapsler med langvarig frigivelse: indtages oralt, 20 minutter før måltider, sluges hele og drikker rigeligt med vand (100 ml eller mere). Den anbefalede dosis er 200 mg 2 gange dagligt, morgen og aften. Ansøgningsperioden er ikke begrænset.

Efter opnåelse af det ønskede kliniske resultat skal lægemidlet gradvist trækkes tilbage inden for 3 til 4 uger. Normalt foretages tilbagetrækning af piller som følger:

  • 1. uge - inden morgenmad og frokost, tag en hel tablet Duspatalin og inden middagen - halvdelen.
  • 2. uge - tag Duspatalin to gange om dagen, en hel tablet - inden morgenmad og middag, dvs. morgen og aften.
  • 3. uge - tag Duspatalin om morgenen før morgenmaden, en hel tablet og om aftenen før middagen - halvdelen.
  • 4. uge - tag en tablet om dagen om morgenen før morgenmaden.

Annullering af kapsler er som følger:

i en til to uger skal du kun tage en kapsel om dagen om morgenen før morgenmaden. Stop derefter med at bruge stoffet helt. I dette tilfælde er det nødvendigt at tage en pause i to dage efter en uges brug af stoffet, en kapsel om dagen, og vurdere sundhedstilstanden. Hvis der ikke har udviklet sig smertefulde symptomer på spasmer i mave-tarmkanalen, kan du ikke længere tage stoffet. Hvis der bemærkes ubehag, skal du drikke Duspatalin en kapsel om dagen i en anden uge, og først derefter stoppe med at tage stoffet helt.

Ovenstående ordning for gradvis tilbagetrækning af lægemidlet er en samlet anbefaling udviklet af førende russiske klinikker med speciale i terapeutisk behandling af sygdomme i fordøjelseskanalen..

Hvad ordineres Duspatalin til?

Med symptomatisk behandling hjælper Duspatalin i følgende situationer:

  • Under udviklingen af ​​tyktarmssyndrom for at lindre forskellige ubehagelige fornemmelser i lidelser i tarmstrukturer og underliv.
  • Under starten af ​​galdekolik.
  • Sekundære spasmer, der opstår i maven og tarmkanalen med pancreatitis eller cholecystitis.
  • Når der opstår dysfunktion i galdeblæren eller under forskellige tilstande hos patienter efter fjernelse af dette organ.
  • Forskellige lidelser i fordøjelsessystemet, som er funktionelle og forekommer med smerter i maven. Lægemidlet bruges i dette tilfælde til børn over 12 år..
  • Forskellige smerte fornemmelser forårsaget af mavekramper.
  • Kolik i tarmkanalen.

Ansøgning under graviditet

Da stoffet ikke har en systemisk virkning på kroppen og ikke ændrer karret og livmoderen, er det tilladt at tage det af gravide kvinder. I dette tilfælde skal lægen tage hensyn til alle mulige risici for fosteret..

Under graviditet er tarmkramper, ubehag og flatulens ret almindelige. Ofte, med sådanne symptomer, anbefales kvinder at tage No-shpa. Men det er ikke altid effektivt nok. Begge stoffer - Duspatalin og No-shpa - antispasmodika.

Deres forskel ligger i bredden af ​​indflydelse på glatte muskler. Hvis Duspatalin kun påvirker fordøjelseskanalens glatte muskler, strækker indflydelsen af ​​No-shpa ud over mave-tarmkanalen sig til det urogenitale, vaskulære og biliære system. Og dette er ikke altid nyttigt under graviditeten. Derfor, hvis en kvinde er bekymret for ubehag og smerter i tarmene, vil det være mere effektivt og sikrere at tage Duspatalin.

Analoger

Russiske medicinalfirmaer producerer analoger og synonymer til lægemidlet Duspatalin. Præparater synonymer indeholder mebeverin, og analoger har andre komponenter, men en lignende terapeutisk virkning.

Niaspam kapsler.

Sparex kapsler.

Mebeverine i tabletform.

Trigan i form af tabletter og i form af injektion til intramuskulær administration.

Trimedat tabletter.

Spascuprel tabletter.

Dibazol tabletter.

Buscopan tabletter.

Bendazol tabletter.

Dicetel tabletter.

No-shpa i tabletter.

Drotaverine tabletter.

Papaverine tabletter.

Billige analoger af Duspatalin

Duspatalin-analoger til behandling af irritabel tarmsyndrom til en lavere pris: Sparex, Trigan og Niaspam.

Hvis vi overvejer billige antispasmodika, inkluderer disse: Drotaverin, No-shpa, Papaverin, Dicetel.

Brugsanvisning til Duspatalin

Lægemidlet skal tages en halv time før måltider, sluges hele og vaskes med et glas vand. Standarddoseringen er en kapsel tre gange om dagen. Behandlingens varighed afhænger af begyndelsen af ​​den kliniske effekt - forløbet er ikke begrænset af andre faktorer. Langvarig brug er mulig, indtil smerten aftager. I dette tilfælde annulleres tabletterne gradvist, hvilket reducerer dosis i løbet af måneden som følger:

  • 1 uge - om aftenen reduceres dosis med en halv tablet;
  • 2 uger - begrænset til 2 tabletter om dagen
  • 3 uger - drik kun halvdelen af ​​tabletten om aftenen
  • 4 uger - efterlad en enkelt dosis på 1 tablet.

Hvad skal man vælge Duspatalin eller Trimedat

Trimedat og Duspatalin har en lignende terapeutisk virkning, da begge disse lægemidler kan lindre muskelspasmer. Forskellen er, at Trimedat har et bredere handlingsspektrum end Duspatalin, derfor bruges det til at behandle alvorlige patologier i fordøjelsessystemet. Hvis patienten har kronisk pancreatitis eller cholecystitis, eller hvis der er en forværring af sygdommen, kan Duspatalin tages.

Under alle omstændigheder bør lægen ordinere dette eller det andet lægemiddel, startende med de individuelle egenskaber ved patientens krop. Trimedat er mere egnet til nogle patienter og Duspatalin til andre.

Bivirkninger

Duspatalin i form af kapsler tolereres meget godt af patienter, i sjældne tilfælde kan det forårsage bivirkninger (almindeligt inkluderer allergiske reaktioner). Tabletformen kan provokere forekomsten af ​​kvalme, hovedpine og svimmelhed..

Lægemidlet bør tages med forsigtighed hos patienter, der har forhøjet blodtryk, kroniske patologier, sygdomme i det kardiovaskulære system og veje, der er ansvarlige for eliminering af urin fra kroppen. Hvis anbefalingerne ikke følges, kan patienten opleve en afmatning i hjerterytmen og utilstrækkelig iltforsyning til alle indre organer

Ved behandling af lidelser i tarmene anbefales det at overlade valget af et passende lægemiddel til lægen, det er ekstremt forbudt at udføre behandling alene.

Duspatalin er det mest potente krampeløsende middel, der hjælper kroppen med at klare udseendet af oppustethed, smerter, afføringsforstyrrelser og flatulens. På trods af de øgede omkostninger beviser det dets effektivitet. Mange patienter rapporterer synlige resultater, selv efter en enkelt applikation.

Princippet om korrekt modtagelse

Utseendet af ubehag i maven og tarmene fremkaldes af en stigning i tonen i de såkaldte glatte muskler, som er placeret på organets vægge. Sådanne overtrædelser ledsages ofte af smertefulde spasmer med forskellig intensitet. På samme tid har den syge en negativ ændring i processen med at fordøje mad.

Smertsyndrom kan findes i enhver del af det indre organ, deres gradvise spredning til nærliggende områder er ikke udelukket. Smerten kommer pludselig op og udvikler sig skarpt. Det er karakteriseret ved anfald og varer i en kort periode. I en lignende situation ordinerer gastroenterologen et kursus af Duspatalin til patienten, hvis konkrete resultater er synlige efter flere dage..

Hvis stoffet bruges i form af kapsler, er det forbudt at tygge dem. Dette skyldes, at den langvarige handling leveres af skallen. Hvis regelmæssigheden af ​​brugen af ​​lægemidlet Duspatalin ikke overholdes, er refusion ved at øge doseringen forbudt

I tilfælde af terapeutiske foranstaltninger ved hjælp af piller anbefales det at afstå fra at køre biler såvel som fra de aktiviteter, der kræver den største opmærksomhed fra en person. På tidspunktet for behandling med kapsler er sådanne begrænsninger ikke tilvejebragt.

Hvis der opstår ubehag i kroppen af ​​en teenagepatient, anbefales det at tage komplekset straks efter forekomsten af ​​ubehagelige symptomer. Efterfølgende brug udføres inden aftenmåltidet. Hvis sygdommen ikke forstyrrer patienten efter et par dage, stoppes behandlingen med Duspatalin. Hvis ubehagelige tegn vedvarer, fortsætter behandlingen under hensyntagen til reglerne for dens afslutning.

Patienter under graviditet fortjener særlig opmærksomhed. Dette skyldes, at kroppen gennemgår en betydelig omstrukturering. Ofte, når spasmer og smerter opstår, ordineres No-shpa eller Papaverin, men for det meste foretrækker læger Duspatalin. Lægemidlet giver dig mulighed for at klare tonen i livmoderen, spasmer i sphincter. På trods af at behandling med dette kompleks er tilladt i den periode, hvor barnet føder og ammer, bør behandlingen udføres under tilsyn af en medicinsk specialist og efter alle de foreskrevne anbefalinger. Brug af lægemidlet samtidig med andre antispasmodiske midler er strengt forbudt..

Behandlingsvarighed med Duspatalin

Duspatalin har praktisk talt ingen kontraindikationer og bivirkninger med undtagelse af personlig intolerance over for lægemidlet og dets komponenter. Derfor skal spørgsmålet om, hvor længe du skal tage Duspatalin, besvares utvetydigt - det hele afhænger af patologien, som lægemidlet skal kæmpe med, reaktionen fra en bestemt organisme til behandling med Duspatalin og den medicinske protokol fra den behandlende læge, gastroenterolog eller kirurg, men ikke mindre end 7 dage. Fra data fra videnskabelig forskning og praksis fra læger skal stoffet Duspatalin drikkes indtil en klar klinisk effekt eller forsvinden af ​​sygdommens symptomer. Og som praksis viser, udføres behandling med Duspatalin bedst i kompleks terapi svarende til den smertefulde proces.

Kilder:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/duspatalin__33504 GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=55cd07f4-f26a-48af-a082-3bcea9f6d970&t=

Fundet en fejl? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter

Bivirkninger

Kun i løbet af behandlingen kan individuel intolerance over for lægemidlet blive tydeligt, hvilket udtrykkes i tegn på en allergisk reaktion som urticaria:

  • forekomsten af ​​ødem med forskellig lokalisering
  • udslæt og rødme på huden.

Tilfælde af sådanne bivirkninger af Duspatalin har været yderst sjældne:

  • øget puls
  • svaghed og træthed
  • øget svedtendens.

Hvis du finder et af ovenstående tegn hos dig selv, skal du kontakte en gastroenterolog, der vil justere dosen eller ændre lægemidlet.